Pro Ukrajinu bude jednodušší získat zpět Krym než Donbas, prohlásil Zelenskyj

Pro Ukrajinu bude jednodušší získat zpět poloostrov Krym než oblast Donbasu na východě země, řekl podle agentury Unian ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při středečním setkání s ukrajinskými vysokoškolskými studenty. Donbas je totiž podle prezidenta za deset let bojů silně militarizován a jsou tam časté proruské nálady.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Volodymyr Zelenskyj v Praze | Foto: Zuzana Bönish | Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

„Když se podíváme na Donbas, tak lidé tam už deset let žijí v jiném prostředí, je to dlouhý proces,“ uvedl Zelenskyj a poukázal přitom na válku na východní Ukrajině s proruskými separatisty, která začala v roce 2014. „Území se navracejí s lidmi, a pokud lidé nechtějí, tak to bude složité,“ zdůraznil prezident.

Ve stejném roce, kdy propukla válka na východní Ukrajině, Rusko nelegálně anektovalo poloostrov Krym. Krátce poté, co klíčová místa na poloostrově obsadili ruští vojáci, vypsaly krymské úřady referendum, v němž se většina krymských obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku. Ukrajinské vedení a západní státy ale hlasování označily za ilegální a zmanipulované.

„Na Krymu boje nebyly, a proto si myslím, že Krym opravdu čeká na navrácení. Donbas také, ale bude to složité, protože velká část tohoto území byla okupovaná a velmi silně militarizovaná,“ sdělil prezident. Prohlásil také, že proruští separatisté z Donbasu jsou mnohdy motivovanější bojovat než vojáci ruské armády.

Zelenskyj ve čtvrtek kromě toho ve vyjádření na sociální síti X poděkoval ukrajinským vojákům nasazeným u Kupjansku. Právě u Kupjansku se podle pravidelných hlášení ukrajinské armády odehrávají v poslední době jedny z nejtvrdších bojů na ukrajinské frontě. Zelenskyj navštívil od začátku ruské invaze na Ukrajinu vojáky na frontě opakovaně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme