Vatikán: Mediální kampaň proti papežovi je nespravedlivá

Vatikán se zlobí na média. Vedou prý kampaň proti papežovi Benediktu XVI. a chtějí ho očernit v souvislosti s případy sexuálního zneužívání, jichž se v posledních letech a desetiletích dopouštěli katoličtí kněží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jana Šustová

Ve čtvrtek americký deník New York Times napsal, že nynější papež, ještě jako jeden z nejvýše postavených kardinálů ve Vatikánu, pomohl v 90. letech ututlat případ amerického kněze, údajně zneužil až stovky chlapců.

Vatikán na toto obvinění odpověděl ústy svého mluvčího a úvodníkem v listu Osservatore Romano. Podle zmíněného listu se jedná o pokus zdiskreditovat celou katolickou církev a papeže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vatikán vyvrací obvinění, že papež kryl zneužívání dětí katolickými kněžími. Téma pro spolupracovnici ČRo v Itálii Vědunku Lunardi.

Některá italská média soudí, že za tímto útokem stojí vnější nepřátelé církve, ale i některé kruhy katolické církve, kterým se nelíbí, že Benedikt XVI. Odmítá modernizaci katolické církve, zejména pak zrušení celibátu.

Ve hře je ale i mnoho dalších elementů. V Itálii se odehrává ostrý boj uvnitř katolické církve, a to mezi duchovními, kteří jsou na politickém poli orientovaní spíše doleva a těmi, kteří lpí na tradicích a smýšlí pravicově.

Papež požaduje civilní soudní procesy

Podle Osservatore Romano není pravda, že papež kryl a zamlčoval případy pedofile. Jako důkaz předkládá dopisy tehdejšího arcibiskupa Berttoneho, které byly adresovány na diecézi v Milwaukee, kde společně s Benediktem XVI. Doporučují vést proti provinilci proces.

Obrana Vatikánu se obecně vztahuje právě k osobě nynějšího papeže. Podle Vatikánu se nyní vynořují případy zneužívání dětí, které jsou většinou staré více jak deset let. Je tedy s podivem, že jsou spojovány právě s Benediktem XVI.

Právě papež ale podle Vatikánu patří k těm, kteří volají po řádném vyšetřování zmíněných případů a spolupráci s civilní justicí.

Vědunka Lunardi, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme