Vážná roztržka v rakouské vládě

V rakouské vládní koalici nastal rozkol. Krajně pravicová strana Svobodných pohrozila lidovcům kancléře Wolfganga Schüssela vystoupením z koalice a novými volbami. Potvrdilo se tak ještě dříve, než pozorovatelé čekali, že protitemelínské podpisové referendum, a zejména spor o hrozbu vetováním vstupu České republiky do Evropské unie, výrazně zvýšilo napětí mezi oběma koaličními partnery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Foto: ČTK/EPA

Hrozbu vystoupení z vládní koalice a možnosti předčasných vlob obsahuje společné prohlášení tří nejvyšších představitelů Svobodných: předsedkyně a vicekancléřky Susanne Riessové- Passerové, předsedy parlamentního klubu Petera Westenthalera a bývalého předsedy a korutanského zemského hejtmana Jörga Haidera.

Úterní výzvu Svobodných kancléři Wolfgangovi Schüsselovi k rozpuštění koalice a k vypsání nových voleb, uvítaly opoziční sociální demokraté i Zelení.

Protitemelínského hlasování, které trvalo celý minulý týden, se zúčastnilo 915 tisíc 220 Rakušanů. To je asi 15 procent voličů. Podle odhadu expertů připadá zhruba polovina hlasů na konto kampaně, kterou vedl deník Neue Krone Zeitung. Rakouská vicekancléřka a šéfka krajně pravicové strany Svobodných Susanne Riessová-Passerová označila výsledky za jednoznačný úspěch. O Temelínu by se podle ní mělo jednat s novou vládou, která vzejde z letošních parlamentních voleb v Česku. V rakouském parlamentu se při projednávání petice budou Svobodní snažit prosadit přijetí zákona, podle kterého by Rakousko řeklo ano vstupu Česka do Evropské Unie až poté, co skutečně dojde k trvalému odstavení Temelína.

Výsledek podpisové akce podle evropského komisaře Güntera Verheugena potvrdil, že Rakušané sice nemají rádi jadernou energii, ale nechtějí poškodit své vztahy s Prahou. Přístupové rozhovory Unie s Českou republikou poběží dál podle plánu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marie Woodhamsová, Magdalena Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme