Útok v hotelu na Filipínách si vyžádal několik zraněných. Policie má situaci pod kontrolou

Nejméně několik zraněných si ve čtvrtek vyžádal incident v turisty oblíbeném hotelovém komplexu Resorts World Manila ve filipínské metropoli. Svědci slyšeli střelbu a výbuchy. Policie okolí uzavřela a podle armádního mluvčího má situaci pod kontrolou. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. České ministerstvo zahraničí nepředpokládá, že by v areálu byli Češi.

Manila (Aktualizováno: 23:20 1. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupající po útoku z hotelového komplexu Resorts World Manila

Kouř stoupající po útoku z hotelového komplexu Resorts World Manila | Zdroj: Reuters

„Slyšel jsem hodně, hodně výstřelů," uvedl jeden ze svědků Julio Silva. Maskovaný útočník s puškou vtrhl podle filipínské policie v noci na pátek místního času do kasina, které je součástí hotelu.

Ozbrojenec podle něj polil hrací stoly benzinem a zapálil, ukradl hrací žetony a prostřelil monitor. Pachatel ale podle policistů na lidi nestřílel. Policie útočníka nedopadla, je tedy stále na útěku.

Incident v manilském hotelovém komplexu mohl být podle filipínského policejího šéfa Ronalda dela Rosy ozbrojeným přepadením. Přestože se k útoku přihlásil takzvaný Islámský stát, tak zatím podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o terorismus.

Islámský stát se podle dela Rosy k činu přihlásil zřejmě v rámci své propagandy. Filipíny bojují na jihu země s islamisty, kteří se k této teroristické organizaci hlásí.

Podle dela Rosy neexistují žádné potvrzené informace, že by někdo utrpěl střelné zranění. Server deníku The Manila Times citoval zástupce tamní zdravotnické organizace Fernanda Atienzu, podle kterého bylo zraněno nejméně 25 lidí. Část z nich prý museli záchranáři odvézt do nemocnic. Někteří lidé mají podle něj vážná zranění, protože vyskočili z druhého patra hotelu.

Zaměstnanci evakuovaní po útoku z hotelového komplexu Resorts World Manila | Zdroj: Reuters

Stephen Reilly z vedení rezortu řekl, že na místo okamžitě přivolali policii a hasiče. Podařilo se podle něj evakuovat celou budovu a dostat hosty do bezpečí. Budova je pak prý v tuto chvíli uzavřená a celá věc se vyšetřuje.

Mluvčí filipínské armády řekl, že policie má situaci pod kontrolou, vojsko prý vývoj pečlivě sleduje. Situace je stále velmi nepřehledná. Policie se k možným obětem útoku zatím nevyjádřila.

„V tuto chvíli nepředpokládáme přítomnost Čechů v daném hotelovém komplexu," sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Dodala, že situace stále není zcela přehledná a ministerstvo je proto v kontaktu s českou ambasádou v Manile.

V dobrovolné databázi turistů DROZD registruje ministerstvo podle Valentové 36 Čechů, kteří pobývají na Filipínách.

Z areálu, který stojí nedaleko vytíženého mezinárodního letiště, vycházel hustý kouř. Místní hasiči podle agentury Reuters potvrdili, že hořelo ve druhém patře budovy. „Žádáme o modlitby v těžkých dobách, které prožíváme," napsal na Twitteru hotelový komplex Resorts World.

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl na Twitteru, že je prezident o situaci na Filipínách informován. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany, aby se oblasti kolem komplexu vyhnuli.

Filipínská armáda od začátku minulého týdne bojuje ve městě Marawi na ostrově Mindanao na jihu země s islamisty spřízněnými s organizací Islámský stát. Na jihu převážně katolických Filipín bojují muslimští separatisté o autonomii od 60. let minulého století.

ako, jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme