Ve Francii dostali nápad, jak zpomalit řidiče při vjezdu do vesnice. Vypustili tam kachny

V jedné vesnici na severu Francie se už nemohli dívat na to, jakou rychlostí jí projíždějí auta. A protože tamní radnice neměla dost peněz na retardéry nebo jiná zpomalovací zařízení, vyřešila to jednoduše. Nasadila kachny. Upozorňuje na ně už cedule při vjezdu do vesnice, ale kachny o sobě dávají vědět samy a přecházejí silnici, kdy se jim zachce. Řidiči kvůli nim musí zpomalit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kachny

Kachny | Foto: Corel GALLERY

Vesnice Villotran v Pikardii na severu Francie má jen 300 obyvatel, a velkou smůlu. Prochází jí totiž poměrně důležitá spojka, po níž automobilisté jezdí velmi frekventovaně a často velkou rychlostí.

Na zřízení radarů a zpomalovacích asfaltových nerovností nemá radnice finanční prostředky. Proto přišla s překvapivým, elegantním a hlavně účinným řešením. Při vjezdu do vesnice instalovala cedulku ‚Pozor kachny‘.

Už tam řidiči zpozorní. A vzápětí uvidí, jak si to kachničky směle rázují přes silnici na druhou stranu a sundají nohu z plynu.

Ve vesnici si nápad velmi pochvalují, řidiči opravdu výrazně zpomalují a dávají pozor. Není vyloučeno, že k podobným krokům se brzy odhodlají i v dalších vesnicích nebo městečkách.

Tato přírodní brzda funguje dokonale, i když pro samotné kachničky se jedná o povolání poměrně rizikové. Radnice jich nasadila na silnici 75, patnáct z nich ale na silnici dlouho nevydrželo.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme