kachna

kachna v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Ve Vlachově Březí veterináři vybijí 17 tisíc kachen. Ptačí chřipku potvrdili i v malochovu v Ledenicích

Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky v jižních Čechách. Jedno z nich je v komerčním chovu kachen ve Vlachově Březí na Prachaticku. Ve středu se tam začne vybíjet 17 tisíc ptáků. Druhé ohnisko je v malochovu v Ledenicích na Českobudějovicku. V Jihočeském kraji je tak již v chovech šest ohnisek nemoci, v Česku je jich celkem 15. Zatím bylo v Česku utraceno zhruba 20 tisíc ptáků, tedy jen asi o tři tisíce víc, než je v novém ohnisku.

Ve Francii dostali nápad, jak zpomalit řidiče při vjezdu do vesnice. Vypustili tam kachny

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

V jedné vesnici na severu Francie se už nemohli dívat na to, jakou rychlostí jí projíždějí auta. A protože tamní radnice neměla dost peněz na retardéry nebo jiná zpomalovací zařízení, vyřešila to jednoduše. Nasadila kachny. Upozorňuje na ně už cedule při vjezdu do vesnice, ale kachny o sobě dávají vědět samy a přecházejí silnici, kdy se jim zachce. Řidiči kvůli nim musí zpomalit.

|Tereza Jelínková, Magdaléna Medková |Technologie

Z pražských kolejí zmizel hranatý tramvajový vůz přezdívaný Kachna

Cinkání obousměrné tříčlánkové tramvaje KT8D5 už v pražských ulicích neuslyšíme. Poslední vůz tohoto typu včera skončil v muzeu MHD ve Střešovicích. Cestující se jím mohli naposledy svézt při rozlučkové jízdě z Florence na Lehovec. Do čelní kabiny vozu symbolicky usedl řidič, který v ní po Praze vozil cestující od úplného počátku.

|Robert Mikoláš |Sport

Olympijský deník Roberta Mikoláše: Pekingská kachna

29. Letní olympijské hry nabízejí už přes dva týdny nevšední podívanou ozdobenou i světovými rekordy. Pořadatelská země ale nabízí nejen sportovní zážitky. Čína je proslulá i kulturními památkami a také kuchyní. A právě o nejznámější specialitě Pekingu bude dnešní Olympijský deník. Robert Mikoláš vás pozve na pekingskou kachnu, která se stala i nejoblíbenější pochoutkou v olympijské vesnici.