Ve slovenském parlamentu se rozhoduje o pádu vlády
Slovenská vláda může každou chvíli padnout. Záleží to na tom, jestli slovenský parlament schválí nebo neschválí navýšení záchranného fondu eurozóny, které premiérka Iveta Radičová spojila s otázkou důvěry vládě. Poslanci odhlasovali, že o eurovale budou jednat i po 19. hodině. Debata tak může trvat i do půlnoci.
Na klíčové hlasování podle odhadů mělo dojít kolem 18. hodiny, avšak parlamentní rozprava je stále v plém proudu. U řečnického pultíku se vystřídaly prakticky všechny hlavní postavy. Mezi koaličními stranami nedošlo k posunu v jejich stanoviscích.
Situaci před klíčovým hlasováním popsali v Ozvěnách dne zpravodaj ČRo Vojtěch Berger a Peter Schutz, komentátor deníku Sme
Na jedné straně je jasně odmítavé stanovisko Svoboda a solidarita, která je odhodlána potopit vládu za cenu zablokování eurovalu.
„Dopustit izolaci Slovenska je pro premiéra Slovenské republiky nepřijatelné. Je mi líto, že koaliční partner nepřijal nabídku na možný kompromis. Proto jsem oznámila koaličním partnerům, že dnešní hlasování o naší budoucnosti v Evropě spojím s hlasováním o důvěře vládě,“ prohlásila Radičová.
Nejpravděpodobnější variantou tak odpoledne zůstávalo to, že parlament euroval neschválí a vláda padne.
Předseda SaS Richard Sulík opět odmítl podpořit podpořit navýšení záchranného fondu, i kdyby to bylo to poslední, co ve vládě udělá. Trvá tak stav, kdy koalice nemá dostatek hlasů pro navýšení eurovalu i k odhlasování své vlastní důvěry. Přesto chce hlasovat. Pozorovatelé to přirovnávají k řízené sebevraždě.Na druhé straně už vláda jinou možnost nemá.
Předsedové ostatních koaličních stran zase zopakovali, že navýšené eurovalu je otázkou principu.
Vzhledem k tomu, že opoziční strana SMER dnes ještě nechce vládu podpořit, a otevřeně usiluje o předčasné volby, všechno nasvědčuje tomu, že kabinet Ivety Radičové skutečně padne. Eurozóna ale nemusí panikařit, Slovensko by nejspíš v případě dnešního neúspěchu schválilo navýšení fondu během několika dalších dnů už díky opozičním hlasům. Následovat by mohla rekonstrukce vlády nebo předčasné volby.
Neústupnost
Peter Schutz, komentátor deníku Sme v Ozvěnách dne připomněl, že stanovisko Sas se dlouho dobu vyhraňovalo a její představitelé se dostali do polohy, kdy nemohou ustoupit, i kvůli zisku veřejné podpory.
„Na Slovensku se z toho stala veřejná sága. Namísto, aby politici jednali v pozadí a vyjednali kompromisy, jednali veřejně a doslova se dotlačili do takových pozicí, že ústupem by ztratili tvář.“
Schutz také připomněl, že k přijetí eurovalu existují tlaky z Evropy i Ameriky. „Pokud si vlád zaslouží padnout, tak protože proti zákonům politika odmítla jednat s opozicí. Chtěli Sulíka zlomit, ale vznikla situace, že ho zlomit nedokázali. Jednoduše odmítli jednat s Ficem.“
„Slovensko nezvládá určité elementární věci parlamentní demokracie. V této chvíli nevidím nic jiného, než obrovskou neústupnost,“ posteskl si Peter Schutz.
Na hlasování dorazili novináři až z Japonska, na místě jsou reportéři světových deníků jako je Washington Post, Guardian a New York Times. Slovensko je posledním státem eurozóny, který o eurovalu dosud nerozhodl.