Ve Spojených státech volí Češi nejvíce v New Yorku

Češi v zahraničí dnes volí už druhým dnem. Finále prezidentské volby odstartovalo včera v Brazílii a pokračovalo ve Spojených státech a v Kanadě. Nejvíce Čechů volí v New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Krajané ve Washingtonu považují volbu za občanský svátek.

„Pořád je to naše zem, i když jsme ve Washingtonu. Myslím si, že hlasovat je velmi důležité. Je to naše právo a tak se k tomu stavíme. Ne, že je to povinnost. Není nám jedno, co se děje,“ říkají krajané.

Ve Spojených státech a v Kanadě volí řádově stovky Čechů. Tradičně nejvíce Čechů volí v New Yorku. Ve čtvrtek tam odvolilo zhruba 90 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby ve Spojených státech sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Mnoho krajanů žije ve středozápadních zemích jako například v Iowě nebo Nebrasce. Ti ale zájem o volby nemají.

„To je trošku jiná kategorie krajanů. Ti jsou tady obvykle mnoho generací, málokdy mluví česky, i když je se starou vlastí pojí kořeny, hlásí se k ní, přeci jenom se jejich češství projevuje spíš v tom, že se snaží zpívat české písničky, tancují polku nebo se snaží udržovat kroje. A pak je tu faktor vzdálenosti,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

Ve Spojených státech se volí pouze na konzulátech ve Washingtonu, New Yorku, Chicagu a v Los Angeles.

Zatím se ukazuje, že Češi měli větší zájem o parlamentní volby v roce 2010.

„Bylo to tím, že se volilo na konci května a ve Spojených státech bylo více krátkodobých návštěvníků, kteří volili na voličský průkaz. Tolik lidí sem teď v lednu, těsně po Vánocích, přece jenom nejezdí,“ vysvětluje Pohanka.

Vít Pohanka, Jan Prokeš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme