Vízová povinnost pro Čechy a Slováky předmětem jednání v Kongresu

Americký prezident George Bush by při své nadcházející návštěvě Bratislavy mohl nastínit určité kroky ve vízové agendě vztahující se k zemím střední a východní Evropy. Očekávají to alespoň někteří účastníci diskuse ve Washingtonu, která byla věnována otázkám vízové povinnosti pro občany České republiky a Slovenska cestující do Spojených států. Oficiální místa se k těmto spekulacím zatím nevyjádřila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA George Bush | Foto: Česká televize

Po setkání se slovenskými politiky, které se v Bratislavě uskuteční 24. února na okraj Bushovy schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, by se šéf Bílého domu mohl vyjádřit k takzvané cestovní mapě týkající se vízové problematiky, o níž hovořil tento týden s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským.

Cestovní mapa, neboli strategie postupných kroků, by měla vést ke "zjednodušení vízové procedury" přibližně na přelomu let 2006 a 2007, řekl Kwašniewski ve Washingtonu po setkání s Bushem polským médiím. Podle pozorovatelů by se cestovní mapa mohla vztahovat vedle Polska rovněž na další nové členy Evropské unie, tedy Českou republiku, Slovensko a Maďarsko a případně i na Pobaltské státy.

Pravděpodobný je ovšem individuální přístup ke každé zemi, tedy hodnocení jednotlivých států zvlášť, jak splňují americká kriteria pro zařazení do seznamu bezvízových zemí.

Diskusi o možnostech zrušení víz pro naše občany cestující do Spojených států otevřeli čeští a slovenští krajané, diplomaté a politologové v americkém Kongresu. Podle řečníků odrážejí jednostranná víza kvalitu současných vztahů mezi Spojenými státy a novými členy NATO a Evropské Unie a situace je dlouhodobě neudržitelná.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme