Vládě velké koalice v Rakousku už nic nebrání

Nové rakouské vládě už nic nestojí v cestě. Předsednictva největších politických stran , sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP), potvrdila sjednaný koaliční pakt. Nespokojenost s rozdělením ministerstev ale trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wolfgang Schüssel, Alfred Gusenbauer | Zdroj: ČTK

Po značně kontroverzní diskuzi v předsednictvu sociální demokracie hlasovalo nakonec 75 procent členů pro dohodnutou vládní spolupráci s lidovci.

Proti sjednanému paktu, o němž se hovořilo jako o diktátu lidovců, byli především funkcionáři strany z Horního Rakouska, spolkové země Vorarlberg a zástupci mládežnické organizace.

Šéf sociální demokracie a budoucí spolkový kancléř Alfred Gusenbauer řekl, že s nimi bude jednat, ale nic nezmění na dohodnutém programu vlády.

Opoziční zelení dnes navrhli sociálním demokratům, aby s nimi zahájili jednání o menšinové vládě. Svou reakci na aktuální situaci ve státě zdůvodnili tím, že dosavadní dohoda s lidovou stranou není akceptovatelná pro budoucnost Rakouska.

Rakouská vláda bude mít 13 ministrů a šest státních tajemníků. Obě strany v kabinetu budou zastoupeny rovnoměrné, ale lidovci získali většinu klíčových rezortů, ačkoliv je SPÖ v říjnových volbách o procento porazila.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme