Vládní krize v Rakousku: vicekancléř končí, došla mu trpělivost s koalicí i vlastní stranou

Rakouský vicekancléř a předseda vládní Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner se rozhodl odstoupit ze všech funkcí. Podle agentury APA to oznámil na středeční tiskové konferenci ve Vídni. V pozadí rozhodnutí jsou podle médií střety uvnitř vládní koalice a silný tlak, jemuž je Mitterlehner ve své straně vystaven.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejsem někdo, kdo drží místo, které předá na rozkaz, až kdosi určí, že nastal pravý čas a podmínky, prohlásil Reinhold Mitterlehner. | Zdroj: Reuters

"Myslím, že to stačí," prohlásil rezolutně jednašedesátiletý vicekancléř. Dodal, že není někdo, kdo drží místo, které předá na rozkaz, až kdosi určí, že nastal pravý čas a podmínky. Rezignovat hodlá příští týden v pondělí. 

Předtím by mělo o víkendu vedení strany rozhodnout, kdo Mitterlehnera nahradí. Jako pravděpodobný nástupce se rýsuje třicetiletý ministr zahraničí Sebastian Kurz, který patří k nejoblíbenějším rakouským politikům. Kurz ale už dříve dal najevo, že v současné době o šéfování lidovcům nestojí.

Mitterlehnerův krok by podle médií mohl vyústit v předčasné volby. V řádném termínu by rakouští voliči měli rozhodovat o novém složení parlamentu až na podzim příštího roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme