Výrobce léku Vioxx má vdově zaplatit odškodné

Farmaceutická společnost Merck & Company je podle texaského soudu zodpovědná za smrt muže, který užíval její lék Vioxx. Firma proto má zaplatit jeho vdově jako odškodné více než 250 milionů amerických dolarů. Robert Ernst užíval v roce 2001 Vioxx při léčbě zánětů kloubů. Zemřel ve spánku na infarkt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Porotci odmítli argumenty zástupců firmy, kteří se hájili tím, že příčinou smrti bylo spíše ucpání artérií. Merck se chce proti rozsudku odvolat. Rozhodnutí soudu pro něho bude nejspíš znamenat těžké období. Ve Spojených státech je totiž podáno proti Vioxxu více než 4200 státních i federálních žalob. Další jsou u soudů v Kanadě, Evropě, Brazílii, Austrálii a Izraeli.

Společnost Merck & Company stáhla Vioxx z trhu na konci loňského roku. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků totiž zjistil, že pacienti, kteří ho užívali, měli o 55 procent vyšší riziko infarktu než lidé, kteří si záněty kloubů léčili pomocí jiných přípravků.

Vioxx přitom firmě přinášel ročně na tržbách asi 2,5 miliardy dolarů a byl jedním z pěti klíčových přípravků, které měly táhnout budoucí hospodářský růst firmy.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme