Význam Pegidy slábne, počet aktivních stoupenců klesá
Už několik týdnů není mnoho slyšet o drážďanském protiislámském hnutí Pegida, které demonstruje každé pondělí v centru města. Přitom Pegida byla od loňského podzimu hlavní událostí německého veřejného života. Odpůrci islámu dokázali do ulic dostat až 25 tisíc lidí. Proč najednou Pegida zmizela z médií a proč vládne ticho po pěšině?
Pegida přitom stále existuje a každé pondělí nadále demonstruje v Drážďanech proti současné politice Německa, azylové politice a také proti islamizaci.
Témata zůstávají stejná, ale změnil se počet aktivních stoupenců, kteří jsou ochotni vyjít do ulic.
Včera jich bylo v Drážďanech zhruba 6 tisíc, a to je zlomek z dob, kdy byla Pegida na vrcholu - i důvod, proč Pegida opustila mediální výsluní.
Ztrácí význam, podstatu a stává se z ní marginální jev. Organizátoři věděli, že neudrží dlouhou dobu tolik lidí v ulicích.
Chvilková jednota a pak rozvrat
Navíc Pegida jako hnutí vznikla spojením mnoha různých lidí. V organizačním týmu bylo 12 osob s různými prioritami od pravicově radikálního křídla po umírněné. Organizační výbor se rozpadl a z rozvratu se Pegida nevzpamatovala.
Její hlavní organizátor Lutz Bachmann měl velmi blízko k pravicovým extremistům a ke konci ledna se kolem něj rozpoutal skandál kvůli zveřejnění jeho fotografie, na které se stylizoval do Adolfa Hitlera.
Bachmann však zůstal v hnutí a na protest proti jeho setrvání odešla polovina realizačního týmu.
Je ale zřejmě jen otázkou času, kdy se objeví na scéně další Pegida nebo nějaké jiné hnutí, které osloví frustrované lidi a vytáhne je zpět do ulic.