Walesa odmítá nařčení ze spolupráce s tajnou policií. Nechá si udělat jiný rozbor písma

Bývalý polský prezident Lech Walesa se bude bránit obvinění ze spolupráce s komunistickou tajnou policií. Za agenta ho označil polský Institut národní paměti na základě grafologického rozboru dokumentů z pozůstalosti někdejšího ministra vnitra generála Kiszczaka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý polský prezident Lech Walesa | Foto: European Commission Audiovisual service

Písmo agenta Bolka se podle něj shodovalo s Walesovým rukopisem. Podle deníku Rzeczpospolita Walesa nechá dokumenty přezkoumat jiným týmem grafologů.

Z aktivní politiky Walesa odešel po porážce ve druhém kole prezidentských voleb v roce 1995. O pět let později se pokoušel do čela Polska postavit znovu, ale získal jen asi 1 procento hlasů.

Obvinění Walesa, že spolupracuje s tajnou policií, se objevilo už na počátku 90. let. Někdejší prezident to vždy odmítal a tvrdil, že s tajnou policií spolupracoval jen fiktivně. Jeho tvrzení v roce 2000 potvrdil soud.

Předsedu vládní strany Právo a spravedlnost a svého někdejšího spolupracovníka Jaroslawa Kaczyńského označil Walesa za demagoga.

Dřívější vůdce Solidarity a nositel Nobelovy ceny míru spis institutu označil za snahu současné polské vlády očernit jeho osobu.

Nikola Lišková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme