Washington a Moskva sníží počet jaderných zbraní

Prezidenti Ruska a USA v Kremlu podepsali smlouvu o snížení stavu strategických jaderných zbraní a prohlášení o "nových strategických vztazích". Moskevská smlouva předpokládná snížení jaderných arzenálů obou zemí během deseti let na 1700 až 2200 bojových hlavic z nynějších 6000 až 7000.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a V. Putin | Foto: ČTK/EPA

V pořadí už páté setkání hlav Ruska a Spojených států zemí trvalo přes hodinu a navázalo na ně širší jednání za účasti představitelů obou stran. Rozhovory skončily společnou tiskovou konferencí a podpisem Smlouvy o snížení stavu strategických útočných zbraní, která se již nyní zkráceně označuje jako "moskevská smlouva".

Na tiskové konferenci George Bush zdůraznil, že období konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem skončilo. Podle něho se že mezi oběma státy otevírají zcela nové vzájemné vztahy. Pracujeme na tom, aby jednou provždy skončila studená válka. "Začátek je v tom, že říkáme, že Spojené státy a Rusko jsou přátelé, ne nepřátelé. Naše zbraně už nemají cíle v Rusku. To je nový způsob myšlení, který má základ v tom, co jsme tady dnes podepsali," konstatoval Bush.

jednání G. Bushe a V. Putina | Foto: ČTK/AP

Vladimir Putin odmítl obviňování Ruska, že Moskva svými dodávkami jaderné technologie Íránu pomáhá Teheránu získat zbraně hromadného ničení. "Spolupráce mezi Ruskem a Íránem nemá takový charakter, který by mohl narušit proces nešíření zbraní," zdůraznil Putin a dodal, že spolupráce má výhradně ekonomický ráz.

Bush také vyzval americký Kongres, aby zrušil tzv. Jackson-Vanickův dodatek zákona z roku 1974. Ten obsahuje sankce na obchod s Ruskem. V této souvislosti americký host přivítal občanské svobody v ruské postkomunistické společnosti, včetně svobody pro Židy. Kvůli dřívějším nedostatkům za doby Sovětů v této oblasti byl právě dodatek vyhlášen.

Návštěva amerického prezidenta se koná za mimořádně přísných policejních opatření. Bezpečnost hosta zajišťuje 6000 ruských ochránců pořádku a také několik set amerických policistů. Situaci komplikuje to, že Bush je ubytován v samém centru Moskvy, v hotelu Marriott Grand Hotel na Tverské třídě. O bezpečnost americké delegace se jen v okolí hotelu stará 40 speciálních policejních hlídek. V pohotovosti jsou všichni moskevští policisté, i ti, kteří si na tyto dny původně naplánovali dovolenou.

Po obědě v Kremlu, procházce areálem a dalších setkáních jsou manželé Buschovi pozváni večer do rezidence prezidenta Putina v Novoogarevu u Moskvy. V předvečer se však u americké ambasády v ruském hlavním městě chtějí setkat dmonstranti, kterým se návštěva George Bushe nelíbí.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Program G. Bushe

Snímky z evropské cesty amerického prezidenta naleznete pod nadpisem FOTOGALERIE.

Milan Kopp, Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme