Z britské elektrárny unikly tuny radioaktivní tekutiny

Britský nedělní list Independent on Sunday označuje únik desítek tisíc litrů radioaktivního materiálu v jaderné elektrárně Thorp v Sellafieldu na severu Anglie za nejhorší atomový incident ve Spojeném království za posledních třináct let. Včera o této havárii informovala i internetová stránka BBC online.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna v Sellafieldu | Foto: Greenpeace

Únik dvaceti tun tekutého uranu a 160 kilogramů plutonia do zapečetěného bloku začal snad již loni v srpnu a bezpečnostní kamera ho zjistila teprve letos v dubnu, kdy byl blok odstaven. Podle mezinárodní klasifikace představuje tento únik třetí stupeň havárie oproti černobylskému úniku, který měl hodnotu sedmého stupně.

Podle zjištění inspekce Britské jaderné skupiny k úniku došlo po prasknutí potrubí, v němž nastala únava kovu. Ředitel elektrárny v Sellafieldu Barry Snelson uznal, že dispečeři zasáhli pozdě, což vyšetřuje i britská státní inspekce. Podle názoru autora redakčního článku listu Independent on Sunday má provozovna Thorp nevhodnou technologii a měla by být odstavena natrvalo.

Milan Kocourek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme