Z britské elektrárny unikly tuny radioaktivní tekutiny

Britský nedělní list Independent on Sunday označuje únik desítek tisíc litrů radioaktivního materiálu v jaderné elektrárně Thorp v Sellafieldu na severu Anglie za nejhorší atomový incident ve Spojeném království za posledních třináct let. Včera o této havárii informovala i internetová stránka BBC online.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna v Sellafieldu

Elektrárna v Sellafieldu | Foto: Greenpeace

Únik dvaceti tun tekutého uranu a 160 kilogramů plutonia do zapečetěného bloku začal snad již loni v srpnu a bezpečnostní kamera ho zjistila teprve letos v dubnu, kdy byl blok odstaven. Podle mezinárodní klasifikace představuje tento únik třetí stupeň havárie oproti černobylskému úniku, který měl hodnotu sedmého stupně.

Podle zjištění inspekce Britské jaderné skupiny k úniku došlo po prasknutí potrubí, v němž nastala únava kovu. Ředitel elektrárny v Sellafieldu Barry Snelson uznal, že dispečeři zasáhli pozdě, což vyšetřuje i britská státní inspekce. Podle názoru autora redakčního článku listu Independent on Sunday má provozovna Thorp nevhodnou technologii a měla by být odstavena natrvalo.

Milan Kocourek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme