Začala další vlna úderů na cíle v Afghánistánu

Američané pokračují v náletech na nové strategické cíle uvnitř Afghánistánu. Pentagon zatím nekomentoval zprávy, podle kterých zasáhla americká bomba skladiště Červeného kříže v Kábulu. Vojenská letadla v úterý večer znovu bombardovala afghánskou metropoli Kábul. Předtím bomby dopadaly také na město Kandahár na jihu země, které je baštou afghánského vládního hnutí Taliban. Nálety si podle Talibanu vyžádaly nejméně 33 obětí mezi civilisty. Spojené státy ale toto tvrzení označují za lživé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AC-130 ostřeluje pozemní cíle

AC-130 ostřeluje pozemní cíle | Foto: FAS

Intenzita amerických a britských vzdušných útoků se přitom stupňuje. Podle generála Gregoryho Newbolda zasáhli spojenci od začátků náletů vojenské cíle a teroristické základny po celé zemi více než dvěma tisícovkami bomb a střel. Během úterka bylo do akce nasazeno více než sto stíhaček a těžkých bombardérů.

Podle zatím nepotvrzených zpráv obsazují vojska afghánské opoziční Severní koalice důležité středisko na severu země Mazaré Šaríf. Jak dále hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na afghánsko-tádžické hranici Petr Voldán, je Tádžikistán připraven převelet na exponovanou afghánskou hranici zálohy také z úseků své hranici s dalšími zeměmi.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld oznámil, že vzdušné útoky se stále více budou zaměřovat na talibanské milice. Mimo jiné i na ty, které jsou rozmístěny severně od Kábulu a které bojují proti silám Severní aliance. Ta na Spojené státy naléhá, aby jejich bombardováním usnadnily oddílům aliance boj proti talibanské převaze.

Afghánské vládní hnutí Taliban tvrdí, že na Kandahár bylo provedeno přes 130 leteckých útoků, které udajně způsobily oběti na životech a značné škody. Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld upozornil, že vzdušné údery neustanou ani v příštích dnech. Nad Kandahárem, kde se nachází ústřední sídlo afghánského vládního hnutí Talibanu, v úterý vůbec poprvé operoval speciální turbovrtulový letoun na podporu pozemního boje AC-130. Ve Washingtonu to potvrdil vysoký představitel amerického ministerstva obrany.

Na severu Afghánistánu mezitím pokračovaly boje mezi vládními talibanskými jednotkami a afghánskou opozicí. Severní aliance vstoupila do severoafghánského města Mazáre Šaríf.

Jak z oblasti informuje spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina, jednotky generála Dóstuma postoupily včera na vzdálenost pět kilometrů k městu a po dobytí dvou vesnic vstoupily na předměstí Mazáre Šarífu v noci. Ve městě nadále pokračují boje. Dobytí Mazáre Šarífu by bylo zásadním úspěchem aliance na severu země a otevřelo by přístup k městu Hairaton na uzbecké hranici, kde je soustředěno několik tisíc talibanských vojáků. Kontrola Hairatonu znamená kontrolu strategického mostu do uzbeckistánského Termézu přes řeku Amudarju, který má strategický význam jak pro dodávky humanitární pomoci, tak pro dodávky vojenského charakteru.

Střety mezi afghánskou opoziční Severní koalicí a jednotkami Talibanu se přenesly také do oblastí poblíž hranic s Tádžikistánem. Tam se soustřeďují jednotky ruských pohraničníků. Zdroje z řad nejbližších spolupracovníků velitele sil afghánské opozice Muhammada Fahíma upřesňují, že dělostřelecké oddíly Severní koalice ostřelují pozice nepřítele hlavně u města Talukan v provincii Tachor. Aktivní bojovou činnost vyvíjí opozice také v provincii Kunduz, která bezprostředně přiléhá k tádžické hranici. Ve stejnojmenném středisku provinci brání pozice vládních sil na 3500 vládních bojovníků se 14 tanky, polními děly a prostředky protivzdušné obrany.

Těžká dělostřelecká palba vypukla mezi talibanskými milicemi a opozičními silami severně od Kábulu. Severní spojenectví mezitím oznámilo, že skončila první fáze bojů s Talibanem a že nyní bude koordinovat své útoky se Spojenými státy. Opozice tvrdí že vládní talibanské síly už nejsou schopny vést nějakou ofenzívu. Na severní frontě nicméně stále svádí boje s vojsky Talibanu. Jak informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na tádžicko - afghánské hranici Petr Voldán, na hraniční řece Pjandžja, asi 260 kilometrů od tádžické metropole Dušambe, sledují ruští pohraničníci téměř denne boje mezi afghánskou opozicí a vládními silami.

Přítomnost cizích vojenských odborníků v Afghánistánu, na území ovládaném protitalibanskou opozicí, je stále obestřena tajemstvím. Podle zvláštního zpravodaje Radiožurnálu v tomto blízkovýchodním státě Jaromíra Štětiny jsou ale zahraniční vojenští specialisté už v zemi.

Pavla Jazairiová, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme