Zahraniční deníky o návštěvě Gerharda Schrödera v Praze

Návštěva Gerharda Schrödera v Praze. Vysokoškoláci na Slovensku školné platit nebudou. Britská tradice pití čaje je v ohrožení. To jsou některá z témat, kterými se zabývají středeční zahraniční deníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německé noviny komentují návštěvu kancléře Gerharda Schrödera v Praze. Odhalení sochy bývalého prezidenta Edvarda Beneše znamenal tvrdý úder česko-německým vztahům, myslí si Der Tagesspiegel.

Jméno Edvarda Beneše je mimo jiné spojeno s vyhnáním tří miliónů Němců po skončení druhé světové války, připomíná deník a důrazně žádá, aby toto téma bylo už jednou provždy uzavřeno. "Je čas na usmíření", píše deník a dodává: "Berlín narozdíl od Prahy je na ně připraven."

Také Die Welt souhlasí s tím, že ceremonie při odhalování Benešova pomníku byla zbytečná. "Velkolepá gesta poškozují upřímný dialog", konstatuje Die Welt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung nasadil trochu smířlivější tón. Zdůrazňuje, že ostrá slova na adresu Čechů padala především od bavorského předsedy vlády Edmunda Stoibera. Naopak kancléř Schröder se od jeho výroků distancoval. Česko-německé vztahy jsou podle Schrödera na vynikající úrovni a "žádný nedělní projev samozvaného proroka je nepoškodí", cituje německého kancléře deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ve Vladikavkazu na jihu Ruska začal včera soud s mužem, který jako jediný z teroristického gangu přežil krvavý atentát v Beslanské škole. Listu Moscow Times připomíná, že ozbrojená skupina přepadla školu loni, v první školní den.

Zajala přes tisícovku dětí, jejich učitelů a rodičů a držela je v podminované škole. 330 z nich nepřežilo, popisuje smutnou událost ruský list. Jediný terorista, který se dostal do rukou ruských bezpečnostních složek živý, se jmenuje Nurpaši Kulajev, je původem tesař z Čečny a je mu 24 let.

Všichni ostatní členové gangu jsou podle ruských úřadů mrtví. Kulajev přiznal, že byl členem teroristické skupiny, ale zabíjení rukojmí popřel. Čelí devíti žalobám včetně vraždy, organizované loupeže a terorismu. Soud bude pravděpodobně trvat čtyři měsíce. Pokud bude Kulajev uznán vinným, stráví zbytek života za mřížemi, dodává ruský list Moscow Times.

Ve slovenském tisku rezonuje včerejší odmítnutí poplatků za vysokoškolské studium. Deníky píší o roztržce vládní koalice kvůli postoji Aliance nového občana, která se spojila při hlasování s opozicí. Deník Pravda v komentáři Fraška rukojemníků tvrdí, že poslancům při včerejším rozhodování nešlo o studenty, kvalitu vzdělávání, ani o autoritu vysokých škol. Z komentáře vybrala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Británie se bojí o svoji tradici pití čaje. Tradiční šálek čaje je v ohrožení, přemohla jej latté, kapučína a bylinné odvary, uvádí britské Timesy a svoje tvrzení dokládá statistickými údaji: Za poslední dva roky klesl prodej porcovaných čajů o 16 procent a prodej sypaného čaje o devět procent. Tradice pití čaje se tak pomalu vytrácí.

Může za to i moderní trend zdravého životního stylu. Šálek čaje, oslazený několika lžícemi cukru a zředěný plnotučným mlékem už mladí lidé nepovažují za lék na všechny neduhy. Je to škoda, povzdechl si deník, Británie ztrácí jednu krásnou tradici. Mimochodem, za druhé světové války byl čaj jedním z prostředků, který pomáhal držet morálku obyvatel. A Winston Churchil čajové sklady chránil na tajných místech jako tu nejvzácnější munici, uvádí britské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme