Zahraniční listy o povolební situaci v Iráku
Heroické dny voleb skončily. Přicházejí běžné starosti se sestavováním nové vlády, komentuje situaci v Iráku libanonský list Daily Star. Irák není jiný, než ostatní demokratické státy. Iráčané se tu mnohem raději baví o tom, kdo bude v nové vládě, než o nebezpečných vzbouřencích. Všeobecná nálada se od doby před dvěma měsíci výrazně zlepšila. Jenže Achillovy paty mladé demokracie tu jsou pořád.
Irák se ještě může rozdělit na nepřátelské enklávy národnostních menšin, bezpečnostní síly můžou selhat. Vzbouřenci dál vedou svou svatou válku a sousední Írán zřejmě do země vyslal své tajné agenty. Přesto se politické klima pomalu mění. Už to, že Sunité, kteří politiku dlouho bojkotovali, se chtějí vrátit zpátky, je dobrým znamením.
Všechno teď záleží na vedení Šíjitů, kteří získali skoro padesát procent hlasů ve volbách. Musí sestavit novou vládu, ale hlavně se dohodnout se Sunity. Očekává se, že si Šíjité udrží svých padesát procent a zbytek moci rozdělí mezi Kurdy, Sunity a další minority. Ale ať už bude rozdělení jakékoliv, důležité je, že Sunité se vracejí do veřejného života, pochvaluje si deník Daily Star.
Americký prezident Bush včera jmenoval nového šéfa tajných služeb. John Negroponte může přinést hodně pozitivního, myslí si deník New York Times. Třeba léta zkušeností v diplomatických službách nebo manažerské schopnosti. Zatím neukázal, jestli je i nezávislý, má smysl pro demokratické hodnoty a dokáže se dohodnout s kongresem.
Vzhledem k tomu, jak hladce proběhlo jeho schvalování v americkém senátu, se ale zdá, že se i toho zhostí na výbornou, doufá list. Očekává se, že nový národní ředitel udělá pořádek mezi patnácti tajnými službami v USA. Ty si teď navzájem konkurují. Bude to ale muset udělat tak, aby nikoho nevyhodil, navíc nemá úplnou kontrolu nad rozpočtem svého úřadu.
To ho tlačí do role protivníka ministra obrany Donalda Rumsfelda. Přitom ale musí zůstat nezávislý. Po letech skandálních odhalení v tajných službách se John Negroponte bude zodpovídat přímo Kongresu a hlavně americkému lidu, upozorňují newyorské Timesy.
"25 národních kampaní" - tak nadepsal svůj článek o ratifikaci euroústavy v členských zemích francouzský deník Le Monde. Cituje z něj zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.
Britský Independent popisuje skandální odhalení, u jehož zrodu sám stál. Jeden z významných úředníků OSN je obviněn ze sexuálního obtěžování a zneužívání. Interní vyšetřování OSN usvědčilo vysokého komisaře pro uprchlíky, Ruuda Lubberse, ze sexuálního zneužívání. Tajný dokument se ale po čase dostal na světlo.
Lubbers, shodou okolností bývalý nizozemský premiér, zřejmě zneužil svého postavení, když v roce 2003 osahával zaměstnankyni OSN. Později se k nepříjemnému zážitku s komisařem přiznaly i čtyři další ženy. Vyšetřování nakonec žádný výsledek nepřineslo. Generální sekretář OSN Kofi Annan ho uzavřel s tím, že důkazy nejsou průkazné, končí Independent.