Zahraniční noviny jsou plné napětí ze summitu EU

Zatímco západoevropské noviny jsou plné zpráv o summitu Evropské unie a úvah o reformách unijních institucí a o budoucnosti patnáctky. Ruský tisk ovšem zajímají dvě jiné otázky - jak dopadne celý případ za špionáž odsouzeného, leukémií postiženého američana Edmunda Popea a zda bude jejich hymnou bývalá hymna Sovětského svazu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské Financial Times poznamenávají: „Ti, kdo touží po brzkém ukončení evropské integrace, by měli být opatrní. Ne každý sdílí jejich nadšení pro takovýto politický cíl. Jeho dvojznačnost snad někdy přispěla k překlenutí rozdílů mezi národy s různými politickými tradicemi. Konstituční úprava by však měla být odsunuta do doby, než Unie vyřeší své bezprostřední úkoly - zaprvé pomoci euru k úspěchu a za druhé zahájit proces rozšíření, který může trvat ještě deset let."

Po pádu berlínské zdi se západní politikové - v čele s Německem a také Británií - nadchli pro myšlenku rychlého rozšíření Evropské unie, napsal vlámský De Standaard. Ovšem tak, jak dnes Unie funguje, není na rozšíření absolutně připravena. V Nice je proto třeba mnohé rozhodnout. Británii například jde spíše o demokratizační proces ve střední a východní Evropě, na jehož konci by bylo velké pásmo volného obchodu. Summit v Nice by proto měl rozhodnout nejen o rozšíření, ale i o intenzivnější evropské spolupráci. Pokud se tak nestane, byla Evropa pouze krásným snem.

Ruské deníky komentují rozsudek 20 let vězení pro Američana Edmunda Popea podezřelého ze špionáže. Pope trpí zvláštním druhem rakoviny. List Sevodňa s odvoláním na informace ruské tajné služby píše, že Pope bude buď vyměněn nebo dokonce omilostněn. Ať už však tento případ skončí jakkoli, znamená těžkou ránu pro prestiž Ruska, píše Sevodňa.

Také moskevské Vědomosti - s odvoláním na exkluzivní interview prezidenta Putina pro televizní stanici CNN - naznačují, že Edmund Pope by mohl být po vynesení rozsudku propuštěn na svobodu. List cituje Putinova slova o tom, že pro dobré vztahy s USA učiní Rusko, co bude v jeho silách.

List Komsomolskaja Pravda uveřejnil názor ex-prezidenta Borise Jelcina na chystaný „návrat" Ruska k někdejší sovětské hymně. Ta je podle části tamní veřejnosti symbolem vítězství země nad fašismem. Jelcin má však podle vlastních slov při jejím poslechu pouze jedinou asociaci: stranické sjezdy a konference, na nichž se potvrzovala a posilovala moc stranických byrokratů. Ruský parlament by měl právě dnes schválit zákon, podle něhož by sovětská hymna z roku 1944 měla být prohlášena i státní hymnou dnešního Ruska. Její text však bude změněn, dodává Komsomolskaja Pravda.

Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme