Zahraniční noviny s portrétem pražského primátora

Německé noviny přináší portrét pražského primátora a další rozhovor s šéfem naší diplomacie. Jednotné téma jsou povodně. Podle Cyrila Svobody Čechy a Němce záplavy sblížily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý list Süddeutsche Zeitung přináší portrét Igora Němce: Když před měsícem nastupoval do funkce pražského primátora, slíbil tento konzervativní politik ve svém desetibodovém programu mimo jiné řešení problému psích výkalů. Od té doby se událo mnohé: rozbouřená Vltava zničila část hlavního města, zaplavila stanice metra a přeměnila život řady lidí v chaos. 43letý matematik, který musí vést Prahu v době její nejtěžší krize v dějinách, měl být původně jen přechodným šéfem města. Po rezignaci Jana Kasla na protest proti údajné korupci na magistrátu byl tento bývalý vedoucí kanceláře premiéra a současný prezident Českého svazu šachistů zvolen šéfem radnice, aby dovedl Prahu do listopadových komunálních voleb. Teď je mu předhazováno, že začátkem minulého týdne podcenil rozsah blížící se katastrofy. Němec se brání, že město zachránil a že v Praze nikdo nepřišel o život. Odstoupit odmítá. Chce připravit Prahu na summit Severoatlantické aliance - a předtím ji uklidit.

Záplavy sblížily Čechy a Němce, uvádí v rozhovoru pro rakouskou Die Presse a německý Die Welt šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Povodňová situace podle něj ukazuje, jak důležité je orientovat se na současnost a budoucnost. Otázky minulosti jsou ve světle nynějších událostí skutečně jen tématem pro historiky, míní Svoboda. Datum vstupu do Evropské unie - 1. leden 2004 - označuje za realistické. Rozhodující bude, zda Česká republika do kodaňského summitu uzavře politická jednání. Je třeba dojednat především "podobné podmínky" pro české zemědělce, jaké mají jejich evropští kolegové. Smlouva o přistoupení k Evropské unii pak může být i několik měsíců upravovaná, soudí český ministr zahraničí v interview pro Die Presse a Die Welt.

Ekonomických dopadů povodní v sousedním Německu si všímá americký list The Wall Street Journal. Spolkový kancléř Gerhard Schröder oznámil, že nejméně o rok odloží snížení daní plánované na rok 2003. Tím získá část prostředků na financování škod po povodních, které se odhadují na 15 miliard. Rozhodnutí o odkladu daňové reformy podle Schrödera Němci pochopí. Vláda a ekonomové doufají, že množství zakázek na opravu komunikací, mostů a objektů by mohlo jednotlivcům i firmám vynahradit ztrátu, kterou jim odklad snížení daní přinese. Podle některých ekonomů by dokonce odstraňování následků škod mohlo být impulsem pro stagnující německou ekonomiku.

Dnešnímu výročí okupace spojeneckými vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 věnují slovenské deníky značnou pozornost. List Sme přináší celé mimořádné vydání tehdejšího deníku Smena. Nad souvislostmi se zamýšlí ve stejném listu také komentář Den spadlých masek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybrala z něho bratislavská zpravodajka Renata Havranová:

Renata Havranová, Jana Ulbrychová, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme