Zahraniční noviny stále o odvetě rusko-amerických vztazích

Titulky dnešních zahraničních novin hlásají: USA-odveta a Rusko-Čečensko, teroristé chystali útok už na G8, New York stále žije v obavách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberální dánský list "Politiken" komentuje současné vztahy USA a Ruska na pozadí boje s terorismem a války v Čečensku.

Moskva získala první odměnu za příslib podpory chystaných odvetných útoků USA na Afghánistán. Spolkový kancléř Schröder při Putinově návstěvě v Německu slíbil, že svět bude postup Ruska v Čečensku posuzovat mírněji. Bouřlivé ovace, jichž se Vladimíru Putinovi při projevu o společném boji proti mezinárodnímu terorismu v Bundestagu dostalo, to potvrdily.

Existuje šance, že Západ zařadí akce čečenských vzbouřenců jako součást terorismu. Pokud to ovšem znamená ochotu vzdát se demokratických zásad jako obrany nevinných civilistů proti státnímu teroru, jemuž jsou prostí Čečenci po léta vystaveni, pak tedy Západ padl před Ruskem nepřípustně na kolena. Ruskému prezidentu je tak dovoleno "vpašovat" se při konfliktu v Čečensku do mezinárodní aliance proti terorismu.

Jak informoval německý deník Die Welt s odvoláním na americké zdroje, byl už červencový summit G8 v Janově vyhlédnutým cílem islámských teroristů kolem Úsamy bin Ládina. Potvrdili to také egyptský prezident Husní Mubarak a italský vicpremiér Gianfranco Fini v mediálních rozhovorech. V interview pro francouzskou televizi řekl Husní Mubarak, že z osobního komuniké saudsko-arabského extrémisty se dověděli, že hodlá během summitu zavraždit prezidenta Bushe i ostatní přítomné hlavy států. V rozhovoru pro deník Le Figaro Mubarak dále řekl, že o této skutečnosti informoval tajnou službu USA.

Americký list The Washington Post dnes informuje o tom, že nebezpečí dalších teroristických útoků na území Spojených států stále existuje. Navzdory varování hodlá prezident Bush znovu otevřít letiště Ronalda Reagana ve Washingtonu. Bezpečnostní opatření jsou údajně taková, že je tento krok možný, cituje představitele Bílého domu Washington Post. Důležitou roli v boji proti terorismu bude nyní hrát Kongres, zákonodárci totiž musí přijmout taková opatření, která by zvýšila bezpečnost občanů bez toho, aniž by výrazně omezila jejich svobodu.

Italský vicepremiér Fini rovněž informoval o podobném varování, které dostala italská tajná služba. Varování obsahovalo upozornění, že útok na G8 v Janově bude proveden letadlem, proto tajná služba nařídila uzavřít po dobu summitu nad městem letecký prostor. Stala se tehdy terčem vtipů a posměšků. Jak dále informoval deník Die Welt, FBI potvrdila, že dostává stále častěji varování od zahraničních tajných služeb o plánovaných útocích na amerického prezidenta a na Bílý dům. Rozsah těchto materiálů je tak velký, že obtížné rozlišit seriózní informace od falešného poplachu. Všechny hrozby z minulých měsíců, pocházející skutečně nebo údajně od bin Ládina, budou znovu vyhodnoceny.

Agentura DPA informovala podrobně o situaci v New Yorku, který nadále žije v obavách z dalších možných útoků. Budou se opakovat a co bude jejich cílem příště? ptají se Newyorčané. Mnozí se snaží město opustit, jiní vykupují supermarkety a přecpávají si byty zásobami. Neprůstřelné vesty, plynové masky a dokonce i ochranné štíty jsou téměř všude vyprodány. Mnozí se modlí, jiní utápějí paniku v alkoholu. Při odchodu z domova jsou lidé často vybaveni střelnými zbraněmi, mají u sebe pas a takvaně "odjištěný" a "nabitý" mobilní telefon.

Turistické atrakce osiřely, restaurace jsou poloprázdné. Nikdo se údajně neodvažuje vystoupit na 380 metrů vysokou budovu Empire State Building. I k soše Svobody už chodí mizivě málo lidí. Lidé se vyhýbají potenciálním terčům útoků. Také vozy newyorského metra se značně vyprázdnily: ze strachu před možným použitím otravných látek lidé volí raději dlouhou cestu do práce i jinam pěšky. Málokdo se však údajně stará o 30 000 obyvatel Manhattanu, kteří při útoku přišli o střechu nad hlavou. Kdo nenajde přístřeší u přátel či známých, rychle zchudne: za noc pro rodinu v hotelu se platí stovky dolarů.

Naděje pro asi 7000 pohřešovaných už také dávno umřela, ale pro pojišťovny, banky a také vykonavatele závětí však tito lidé ještě dlouho nebudou mrtví. K tomu je zapotřebí úmrtní list. V apokylaptických horách sutin je však jednoznačná identifikace mrtvých těl takřka nemožná. Teprve ten, kdo je pohřešován tři roky, platí oficiálně za mrtvého. Až pak mohou pozůstalí bez důkazů a plných mocí disponovat bankovními konty, životními pojistkami nebo dědictvím.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme