Zahraniční tisk hodnotí vstup mexického prezidenta do úřadu

Přečteme si o prvních sto dnech úřadu Vincenta Foxe v křesle prezidenta Mexika, podíváme se k egyptským pyramidám a zamyslíme se nad jedním obrovským vodohospodářským plánem Číny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský Der Standard dnes hodnotí prvních sto dní Vicenta Foxe ve funkci mexického prezidenta. List uvádí: Ani po stu dnech neztratil Fox image muže, ve kterého jeho národ vkládá velké naděje. Opravdové těžkosti však teprve přijdou. S požadavkem na autonomii vstoupí tuto neděli do mexické metropole vůdce guerilly velitel Marcos a tisíce jeho příznivců. I když konzervativní Fox mexickou levici nepozval, přece jen označil neozbrojený pochod zapatistů za vítaný. Síla rebelů totiž tkví nikoliv v pár stovkách špatně vyzbrojených bojovníků, ale ve skutečnosti, že jejich politické a sociální požadavky pokládají mnozí Mexičané za legitimní. Fox stojí před úkolem, zlepšit právní postavení deseti milionů indiánů, čemuž se však kongres, ve kterém má Foxova strana menšinu, dosud bránil, uzavírá dnešní Der Standard.

Dnešní vydání jihoafrického deníku The Independent v komentáři nazvaném „Všichni jsou u pyramid vítáni - kromě Egypťanů“ uvádí: Egyptské bezpečnostní služby vrátily stovky rozzlobených Egypťanů od hlavního vchodu k pyramidám, zatím co vřele vítaly skupiny západních turistů. Policejní šéf vysvětlil počínání svých podřízených tím, že se snažili zabránit přeplnění Gizy, kde v sobotu proběhne závěrečná slavnost jednoho z největších muslimských svátků Eid Al-Adha neboli slavnosti oběti. Policie střežící hlavní bránu ke 4,5 tisíce let starým monumentům odkazovala Egypťany a ostatní Araby k jinému vchodu. Ten však leží o několik kilometrů dále v poušti. Egypťané, kteří zde platí dvacetkrát nižší vstupné než cizinci, tak museli svůj tradiční piknik ve stínu starověkých památek odložit, dodává dnešní The Independent.

K ambicióznímu plánu čínské vlády na odvedení vody z řeky Jang-tze do Žluté řeky se dnes vyjadřuje hongkongský deník Standard. Jak list poznamenává, mělo by se tím ulehčit jinak vyprahlým městům a vesnicím severu. Přes 220 tisícům lidí však proto hrozí přesídlení. Vláda se své plány snažila vysvětlit slovy: „Čína trpí na severu vážným nedostatkem vody, který omezuje život tamních obyvatel a ohrožuje ekosystém. Čím dříve bude celý projekt spuštěn, tím lépe.“ Plán, který je součástí čínské desáté pětiletky, počítá s vedením vody ve třech liniích - východní, centrální a západní. Každá z nich by měla být přes tisíc kilometrů dlouhá. V této souvislosti bude zaveden přísný kontrolní systém, který by měl projekt ubránit před korupčními skandály, které v minulosti obdobné akce provázely, uzavírá hongkongský Standard.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme