Zahraniční tisk o izraelské operaci v Gaze

Napětí na Blízkém Východě je jedním z hlavních témat zahraničních deníků. Izraelská armáda obsazuje pásmo Gazy, mohutnou operací tak prý chce vysvobodit izraelského vojáka Gilada Šalita. Izraelský list Haarec jednání izraelské vlády obhajuje. Palestinský list Palestine Chronicle má zcela opačný názor. Slovenští novináři se ještě stále nevzpamatovali z toho, jakou bude mít země novou vládu a tomu odpovídají i komentáře v tisku. V Moskvě včera začalo jednání ministrů zahraničí osmi nejsilnějších států světa, takzvané G8. V Kuvajtu se včera přepisovala historie, v parlamentních volbách totiž mohly poprvé kandidovat i volit ženy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Napětí na Blízkém Východě je jedním z hlavních témat zahraničních deníků. Izraelská armáda obsazuje pásmo Gazy, mohutnou operací tak prý chce vysvobodit izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho v neděli unesli izraelští ozbrojenci. Izraelský list Haarec jednání izraelské vlády obhajuje: "Vpád armády do pásma Gazy je odpovědí na únos izraelského vojáka. Izrael se zkrátka rozhodl pro násilnou formu diplomacie, ovšem nehledejme za tím totální válku," píše list.

Deník zároveň doufá, že operace přiměje palestinskou veřejnost vyvinout tlak na ty, kteří jsou za únos vojáka odpovědní. Na druhou stranu, mohutná operace Izraele si může vyžádat i nevinné oběti. Pak by osvobození jednoho vojáka mohlo přinést dalekosáhlé důsledky, varuje izraelský list Haarec.

Také kanadský list National Post počínání izraelské armády obhajuje. Izraelská operace v Gaze není "zločinem proti humanitě", jak ji označuje palestinský prezident Mahmúd Abbas, píše deník. Ani to není přímá invaze, jak ji hystericky nazývají kritici Izraele. Tato vojenská operace je jednoduše snahou Izraele ochránit sama sebe a také osvobodit svého vojáka ze zajetí palestinských extremistů.

Pokud palestinská vláda nedokáže zajistit na svém území pořádek, pak se nesmí divit, když si ho pak Izrael sjedná sám. O obrovské humanitární tragédii obyčejných Palestinců není pochyb. Ovšem ve své podstatě je to tragédie, kterou si způsobili sami. Vláda vedená Hamasem musí složit zbraně a dostát svým mezinárodním závazkům, soudí kanadský deník National Post.

Palestinský list Palestine Chronicle má zcela opačný názor. Izrael svou ofenzivou jasně ukázal, že navzdory takzvanému vysídlení z pásma Gazy, si ponechal právo bombardovat, odstřelovat, obkličovat toto území a vpadnout sem, kdykoliv se mu zlíbí, píše deník. Je to jen další důkaz, že konflikt mezi Izraelem a Palestinou se nemůže nikdy zcela vyřešit, pokud bude Izrael kontrolovat jedinou stránku palestinských záležitostí.

Je na čase, aby mezinárodní komunita, a také Izrael, konečně přiznali Palestině suverenitu bez ekonomických a politických omezení. V opačném případě si totiž Palestinci budou dokazovat svoji národní hrdost únosy a teroristickými akcemi. Regulérní dialog jim totiž nikdo nenabídl, konstatuje palestinský list.

Slovenští novináři se ještě stále nevzpamatovali z toho, jakou bude mít země novou vládu a tomu odpovídají i komentáře v tisku. Připomeňme, že vítěz voleb Robert Fico ze Směru-sociální demokracie sestaví kabinet s nacionalistickou Slovenskou národní stranou a s HZDS Vladimíra Mečiara. Do slovenských deníků se začetl i zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Smatana cituje ze slovenského tisku

V Moskvě včera začalo jednání ministrů zahraničí osmi nejsilnějších států světa, takzvané G8. Hlavními tématy jsou především regionální konflikty a také situace v Íránu. Na tiskové konferenci, která po včerejším jednání následovala, ukázali diplomaté značnou nejednotnost, všímá si ruský deník Moscow Times.

Zatímco ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl novinářům, že jednání se vyhnulo vnitrostátní politice, o minutu později americká ministryně Riceová tvrdila přesný opak. Uvedla, že se na schůzce probíral i postoj Kremlu k médiím a soukromým společnostem. Je to zvláštní, že diplomaté mají tak krátkou paměť, diví se Moscow Times.

V Kuvajtu se včera přepisovala historie - v parlamentních volbách totiž mohly poprvé kandidovat i volit ženy. Více přiblíží saúdskoarabský deník Arab News. Volební místnosti se otvíraly v osm hodin ráno, některé ženy stály už dvě hodiny před jejich otevřením ve frontě, popisuje deník a cituje reakci jedné voličky: "Celou noc jsem nespala a čekala jsem jen, až otevřou."

O padesát parlamentních křesel se uchází 253 kandidátů, z toho dvaatřicet žen. Žen-voliček je celkem 57 procent, tedy více než mužů. Přesto se podle odhadů žádná z kandidátek do parlamentu nedostala. Podle některých totiž ženské kandidátky nemají zatím dostatek politických zkušeností. Ať už výsledek bude jakýkoliv, letošní volby jsou důležitým mezníkem v historii Kuvajtu, dodává saúdskoarabský deník Arab News.

Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme