Zahraniční tisk o jednání francouzského premiéra s odbory

Schůzka francouzského premiéra s odboráři nedopadla dobře. Vizi společné evropské energetiky nebude snadné přeměnit ve skutečnost. Rusko donášelo iráckému režimu Saddáma Husajna o pohybu útočících amerických jednotek. Trilogie Pán prstenů se dočkala muzikálového zpracování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzský premiér Dominique de Villepin znovu neúspěšně jednal s odboráři bouřícími se proti nově zaváděnému zákoníku práce. Ustoupit nechce ani jedna ze stran, více už z komentáře listu International Herald Tribune.

Premiér schůzku přesto označil za důležitou a uvedl také, že se jedná o "první krok". Protesty proti novému zákonu, zejména části o zaměstnávání mladých, trvají ve Francii už 2 měsíce a jsou stále násilnější. Ve čtvrtek bylo například v Paříži zraněno 60 lidí, z toho jeden mladík musel být s vážným poraněním hlavy hospitalizován, připomíná deník.

Odborům se nelíbí, že zákon umožňuje, aby mladí lidé přijatí do prvního zaměstnání mohli být propuštěni během dvou let bez udání důvodu. Villepin si od této normy slibuje snížení nezaměstnanosti mladých lidí. Francouzská veřejnost je ale spíš na straně demonstrantů, pro zrušení sporného zákona jsou podle průzkumů dvě třetiny Francouzů. Pokud zákon schválí ústavní rada, začne platit už příští měsíc, dodává International Herald Tribune.

V Bruselu včera skončil summit evropské pětadvacítky. Dvoudenní jednání hodnotí ve svém komentáři britský The Independent: Členské státy se dohodly na vybudování společné energetické politiky, ovšem opět se jim nepodařilo zahnat strach z jednotného evropského trhu, myslí si britský list.

Státníci sice potvrdili zájem vybudovat společnou energetickou politiku, na druhou stranu se například Španělsko tvrdě brání proti vstupu německé energetické společnosti na španělský trh. To jen dokazuje, jak složité bude sen o společné energetice přeměnit ve skutečnost, soudí britský list a dodává: Za pozornost také stojí drobný incident, kdy francouzský prezident Chirac demonstrativně odešel z jednání, kde francouzský byznysmen zvolil místo svého mateřského jazyka angličtinu. To byla přímo ukázková lekce nacionalismu, konstatuje britský Independent.

Summit Evropské unie nepřináší jen vážné politické deklarace a náročná rokování, soudí slovenský deník SME. Důkazem toho bylo včerejší vystoupení italského premiéra Silvia Berlusconiho, který si zažertoval na účet francouzského prezidenta Chiraka. Na otázku, co přinese druhý den summitu odpověděl, že "nic, kromě toho, že novináři od nás chtějí, abychom vyhlásili válku Francouzům". A svého výroku se držel - uprostřed místnosti se vydal k Chirakovi a začal ho naoko škrtit.

Možná by to Berlusconi rád udělal doopravdy, dodává jedovatě slovenský list. Obě země se totiž dostaly do ostrého sporu. Italská firma Enel chtěla získat soukromou francouzskou společnost Suez, ale francouzská vláda prodeji zabránila. Za ekonomický nacionalismus čelí Paříž ostré kritice, uzavírá slovenský list SME.

Rusko donášelo iráckému režimu Saddáma Husajna v prvních dnech války roku 2003 o pohybu útočících amerických jednotek. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Pentagonem, ze které cituje americký deník Washington Post. Z listu vybírala spolupracovnice Radiožurnálu, severoamerická zpravodajka Slovenského rozhlasu Olga Baková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olga Baková cituje z listu Washington Post

Světoznámá Tolkienova trilogie Pán prstenů se dočkala také muzikálového zpracování, informuje finský deník Helsingin Sanomat. Pozoruhodný projekt měl premiéru ve čtvrtek v Torontu a dočkal se nadšené reakce diváků. Během nejpůsobivějších scén se dokonce strhl spontánní aplaus, popisuje premiéru finský deník.

Britsko-kanadský tým vytvořil podívanou plnou fantazie. Není to ani hra ani muzikál, spíš něco mezi tím. A pro Finy je asi nejdůležitější, že hudbu vytvořila finská folková skupina Värttinä. Spojení finské hudby a Tolkienova příběhu není náhodné, tvrdí deník. Hudba Värttiny vychází ze starého finského eposu Kalevala. Z tohoto prastarého mýtického příběhu prý načerpal inspiraci i samotný Tolkien, píše finský list a dodává: Po Torontu se muzikál přesune do Londýna a pak na Brodway.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme