Zahraniční tisk o nelehkém postavení japonské vlády

Zahraniční deníky si všímají nesnadného postavení japonské vládní strany, komentují mylné svržení americké bomby v kuvajtské poušti a všímají si i pokračujícího násilí Albánců proti Srbům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelehké postavení japonské vládní strany komentuje dnešní vydání rakouského deníku Der Standard. Vládnoucí Liberálně-demokratická strana Japonska je podle něj vnitřně rozpolcena při hledání východiska ze stávající krize. Ministerský předseda Yoshiro Mori vyjádřil ochotu vzdát se vedení své strany, pokud by snad výměna osob na špici strany dokázala současnou vřavu uklidnit. Tím by byly premiérovy dny sečteny. Po sérii politických chyb a finančních afér strany se Mori propadl na žebříčku volebních preferencí japonských voličů na deset procent, což je historické minimum mezi všemi Moriho předchůdci. Vedle politiků a voličů jsou pro odchod Moriho i japonská média, která v této souvislosti napsala: "Nemůžeme si dovolit politický běh na prázdno," uzavírá dnešní Der Standard.

Pozornost novozélandského deníku New Zealand Herald se soustředí na pondělní vojenské cvičení mezinárodních vojenských sil v Kuvajtu, při kterém zemřel spolu s pěti americkými vojáky i novozélandský armádní důstojník John McNutt. Jak list uvádí, americká armáda včera přiznala, že velitel zásahu špatně navigoval americké letouny. Rozkaz k ukončení akce vydal příliš pozdě. "Je to tragédie a očekáváme podrobné objasnění, jak k něčemu takovému během cvičení mohlo dojít," řekl novozélandský ministr obrany Mark Burton. Americký prezident v této souvislosti dodal: "Znovu si dnes připomínám, jak nebezpečná může být služba v armádě."

Belgie žije velkým soudním skandálem. Ten souvisí s telekomunikační společností BELGAKOM. Tomuto tématu se samozřejmě věnuje většina belgických deníků. Cituje z nich náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

K pokračujícímu násilí Albánců proti Srbům poznamenává britský "Independent": Bylo by chybou, kdyby Albánci začali vytvářet nestabilitu na Balkáně v době, kdy existuje naděje na uklidnění situace. Albánci byli původně obětmi. Teď však jsou naopak jejich obětmi Srbové a v Makedonii jsou to Makedonci. Nejde o revanš, nýbrž o zločiny proti nevinným lidem. A to je třeba energicky trestat. Albánci zjevně vůbec nic nepochopili: Budou-li jejich partyzáni pokračovat v politice destabilizace jak na jihu Srbska, tak i v beztak už dost nestabilní Makedonii, bude to fatální pro všechny zúčastněné , varuje britský Independent.

Nizozemský "De Volkskrant" se obává, že s albánskou gerilou není dialog možný. Západní výzvy k němu jsou směšné. V podstatě nemohou Albánci nic požadovat. Mají všude zaručena menšinová práva. Jenže jim o žádná práva nejde. Chtějí samostatný albánský stát. To by znamenalo nejen odtržení části Srbska, ale i polovinu Makedonie. Pak by se tato země stala životaneschopným mini-státem. Těmto albánským snahám je třeba rychle zamezit, naléhá nizozemský "De Volkskrant".

Římská "La Repubblica" komentuje zničení světoznámých Buddhových soch a dalších kulturních památek v Afghánistánu. Patnáct století zmizelo navždy ve žlutém mračně prachu. Nejméně dvě Buddhovy sochy, které se tyčily nad městem Bamiján, zničil afghánský Taliban několika náložemi dynamitu. Výzvy Spojených národů a úpěnlivé prosby nejvyšších islámských učenců nic nezmohly, naopak zřejmě dokonce ještě zvýšily politický úspěch Talibanu. Neboť značné části radikálního islámu mu projevily za jeho činy obdiv. A návdavkem tu ještě byl stisk ruky generálního tajemníka OSN Kofiho Annana - opakovaný důkaz masochismu Spojených národů. To není málo pro hnutí, složené podle názoru Západu z tragikomických idiotů, uzavírá "La Repubblica".

Radka Průšová, Petra Lazáková, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme