Zahraniční tisk o operaci NATO v Makedonii

Současným tématem číslo jedna v zahraničním tisku je bezesporu akce NATO v Makedonii nazvaná "Hlavní sklizeň". Zahraniční deníky se k ní stavějí vesměs skepticky - především kvůli jejímu omezení na 30 dní, během nichž mají být od albánských rebelů shromážděny dobrovolně odevzdané zbraně. Věnují se také předvolebním rozporům uvnitř vedení britské konzervativní strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský "Kurier" to nazývá krátkou diplomatickou rozpravou, kterou překonává už jen přesvědčení, že se drsní vzbouřenci dají západním zkušebním personálem bez problémů odzbrojit. Zatímco makedonská vláda sleduje příjezd mezinárodních jednotek s podezřením, rebelové jejich nasazení vítají. Na příkladu Kosova si ověřili, že přítomnost NATO je užitečným nástrojem pro získání legitimity, píše rakouský "Kurier".

Americký list "Washington Post" sice vyslání jednotek NATO do Makedonie vítá, zároveň však krititizuje jejich omezený mandát. Omezení pobytu na 30 dní ukazuje, že Aliance se dosud řádně nepoučila. Rozhodnutí omezit misi na pouhý měsíc vyjadřuje pochopitelné přání zabránit další angažovanosti NATO bez konce - jako předtím v Bosně nebo v Kosovu...Cílem akce by nemělo být jen shromáždění zbraní povstalců, nýbrž i posílení stability malé makedonské republiky a pomoci znepřáteleným stranám získat opět vzájemnou důvěru. Slibem, že po třiceti dnech jednotky z Makedonie zase odejdou, představitelé NATO de fakto připouštějí, že tamní extrémisté tuto lhůtu prostě nechají projít, varuje "Washington Post".

Moskevský deník "Vremja" pochybuje, že se příslušníci NATO dokáží v Makedonii vyhnout všem konfliktům. List předpokládá bezpočet pesimistických předpovědí o úspěchu nynější mise. I řada vojenských činitelů v Bosně a v Kosovu vytýká Alianci naivní chování. Albánští bojovníci své nejlepší zbraně ukryli a odevzdají jen ty, které už nepotřebují. Národní osvobozenecká armáda UČK má být formálně demilitarizována. V Makedonii se pak bude dál bojovat pod jinými vlajkami, soudí moskevský list "Vremja".

Sarajevský deník "Oslobodženije" komentuje výrok jednoho z vůdců chorvatských separatistů v Bosně a Hercegovině o plánovaném vyhlášení referenda o vytvoření Chrovatské republiky v Bosně. Z listu cituje zvláštní zpravodaj ČRo 1- Radiožurnálu Jan Bumba.

K předvolebním rozporům uvnitř vedení britské konzervativní strany mezi Kennethem Clarkem a Duncanem Smithem poznamenává londýnský "The Sun". Kenneth Clarke chce zrušit britskou libru. Jak tedy chtějí toryové bojovat proti euru a zároveň volit Clarka? Hlas pro Kena je hlasem pro Brusel - tak jednoduchá je někdy politika. Ladies and gentlemen z konzervativní strany, musíte to pečlivě zvážit! Možná nevyhrajete příští volby - ať už bude vaším šéfem kdokoli. Ale můžete zachránit britskou libru! vyzývá deník "The Sun".

Kdykoli se "železná lady" Margareth Tchatcherová vrací na britskou politickou scénu, dělá svému atributu všechnu čest, napsala vídeňská "Die Presse". Je tomu tak i tento týden, když v dopise konzervativnímu listu "Telegraph" označila svého někdejšího dlouholetého ministra, liberálního kandidáta Kennetha Clarka na úřad předsedy konzervativní strany za "katastrofu". Clarkova odpověď došla obratem:" S přibývajícím věkem jsou její názory čím dál zkostnatělejší. Návrat k "tchatcherismu" je nejjistějším prostředkem jak odradit a dopálit mladé a nerozhodné voliče", cituje Clarkův názor vídeňská "Die Presse".

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme