Zahraniční tisk o perspektivách NATO
Když po 11. září NATO vyzvalo ke společné akci, ale válku v Afghánistánu přenechalo jiným, získali nejen jeho kritikové dojem, že se nejmocnější vojenské sdružení přežilo, poznamenává německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Brzy se NATO rozroste na více než dvacet národů a už teď je úzce spojeno s Ruskem. Aliance se stále víc stává "OBSE s kanóny", poznamenal Francouz, který armádě rozumí.
Washington už delší dobu tlačí na to, aby se NATO do budoucna vyzbrojilo do boje proti terorismu a převzalo případné zásahy po celém světě. Nový směr spojenectí podpořili i Britové a Španělé. Na konci této debaty by mohly stát operace Bundeswehru, vedle kterých by zásah v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu byl procházka růžovou zahradou, dodává německý deník.
Přistěhovalci z Asie a Afriky se už dávno cítili v některých evropských zemích vítanější, než jinde. Tento rozdíl ale pomalu mizí s tím, jak přístav po přístavu staví přistěhovalcům nové překážky, napsal kanadský deník The Gl
Britská vláda přišla s plány na usnadnění deportace neúspěšných žadatelů o azyl. Nad očekávání dobře uspěl ve francouzských volbách Le Pen a v nizozemských volbách strana populisty Fortuyna. Neznamená to ale, že by na kontinentu vřela xenofobie. Když nic jiného, odstranění hranic učinilo obyvatele kosmopolitnější a tolerantní. Kroky, které Dánsko učinilo, budou nuceny udělat i jiné, dosud velmi vstřícné země, mezi nimi i Kanada, končí kanadský list.
Dohady o tom, kdo a co před 11. září věděl, a prošetřování zpravodajských agentur vzbuzuje otázku: Dokáží změny v CIA a FBI předejít v budoucnu překvapení? ptá se americký The Washington Post. Po každém selhání zpravodajských služeb od Pearl Harboru až po 11. září následovaly dodatečné rozbory, slyšení a svalování viny na druhé. Pokaždé došlo i k organizačním změnám, ale i novým překvapením.
Nevyhnutelnost překvapení a naše neschopnost odhalit a zveřejnit varování včas, jsou konstantami mezinárodní politiky. Příčinou není nedostatek informací, ale způsob, jakým jsou vnímány a předávány, limity šíření informací a váhavé reakce politiků na varování. Neexistuje dokonalý zpravodajský systém imunní proti překvapení, ale je důležité, aby existovala nezávislá jednotka ponořená do tepu každodenního života, schopná včas varovat, dodává americký deník.
Systém předprodeje vstupenek na utkání Světového poháru vyvolal nezvyklou a směšnou situaci, napsal dnes japonský deník Asahi. I když bezpočet fotbalových fanoušků neuspěli, protože zápasy, o něž měli zájem byly označeny za vyprodané, tisíce stadionových sedadel zůstává prázdných.
Největší problém představují vstupenky prodané do zahraničí prostřednictvím britské společnosti Byrom, kterou k předprodeji zmocnila FIFA. I když japonští organizátoři požádali společnost Byrom o neprodané lístky, nedostali je. Po zahájení Světového poháru pak Byrom začal prodávat volné vstupenky prostřednictvím internetu.
Jeho webovou stránku brzy zahltili fanoušci s obnovenou nadějí na lístky a tak neoznamuje domácí stránka Byromu v šesti jazycích nic víc, než že je server momentálně přetížen. A sedadla zejí prázdnotou. Píše japonský list.