Zahraniční tisk o případných nových útocích
Zahraniční noviny se dnes ptají, zda budou Spojené státy čelit novým teroristickým útokům, píší o tom, že Hizballáh řekl NE návrhu USA a o Itálii versus Evropské unii.
Už podruhé během jednoho měsíce je americká vláda nucena reagovat na informace tajných služeb o chystaných dalších teroristických útocích proti Spojeným státům, píše německý deník Die Welt. Ministr spravedlnosti Ashcroft a šéf FBI Mueller doporučili obyvatelstvu "zvýšenou pozornost a bdělost".
Co si lze pod tím představit? Necestovat letadlem, nevycházet z domu, vyhýbat se arabsky vyhlížejícím spoluobčanům? To je zatím ve hvězdách stejně jako údajné nové hrozby ze strany Al-Kajdá.
Podle amerického listu New York Times klesla důvěra Američanů k vládě a v její schopnost ochránit občany před dalšími atentáty koncem září z 35 na 18 procent. Ve stejné době vzrostly obavy z dalších teroristických akcí v USA z 36 na 53 procent. A jak by také ne:
Každodenní nové případy nákazy antraxem stejně jako špatné vtipy při zasílání obálek se záhadným práškem lidi znervózňují stejnou měrou jako nedostatečný pokrok ve vyšetřování víc než tisícovky lidí zadržovaných z neobjasněných důvodů.
Pro newyorského starostu Giulianiho vyvstává další krizové téma: nejméně 4000 městských hasičů nasazených při likvidaci následků teroru na Manhattanu si stěžují na trvalé bolesti v hrudníku a na neustálý neléčený kašel. Jen 370 z nich bylo dosud zrentgenováno. Šíří se mezi nimi pověsti o dioxinových výparech a azbestovém prachu.
Londýnský Financial Times k tématu poznamenává: V příštím týdnu hodlá prezident Bush učinit nový diplomatický pokus: dosáhnout konsensu mezi sousedy Afghánistánu - a to včetně Pákistánu. Je to naléhavý, ale i obtížný úkol. Dokud není jasná představa o budoucí afghánské vládě, nebude zřejmě vojenská operace pokračovat s dosavadním důrazem.
Tyto potíže je nutno otevřeně přiznat. Neměly by však být omluvou za kolísavou podporu společné vojenské akce. Nerozhodnost by teď byla nebezpečná - pro etnika Afghánistánu stejně jako pro demokratický Západ.
Podle káhirského deníku Al-Haját odmítl libanonský Hizballáh americkou nabídku ke spolupráci. Washington údajně této radikální šíitské organizaci před dvěma týdny nabídl, že ji škrtne ze seznamu mezinárodních teroristických skupin, pokud se vzdá ozbrojených akcí a podpoří USA v boji proti fundamentalistům typu afghánského Talibanu.
Hizballáh však na to nepřistoupil, informuje dále Al-Haját s odvoláním na dobře informované kruhy v Bejrútu. V projevu 22. října šéf Hizballáhu Hasan Nasr-Alláh údajně prohlásil:
"Vzkaz našim přátelům, nepřátelům a protivníkům! Hizballáh se svého přesvědčení, svých idejí a svého odporu ani Svaté války nevzdá!"
Al-Haját neuvedl, kdo vystupoval jako vyjednavač mezi Washingtonem a Hizballáhem.
Deník Luxemburger Wort napsal k přijetí protiteroristického zákona v Japonsku: Nouze nutí k činům. Co bylo po půl století v Japonsku doslova tabu, toho se teď pod dojmem teroristických útoků v USA chopil premiér Koizumi:
Japonsko se bude moci v budoucnu podílet na vojenských akcích v zahraničí. Bez změny pacifistické poválečné ústavy smějí japonští vojáci od nynějška vykonávat službu se zbraní v ruce. Tento krok je víc než pouhá korektura kursu japonské bezpečnostní politiky. Svědčí to o snaze premiéra Koizumiho umožnit hospodářské velmoci Japonsko převzít větší zahraničně-politickou odpovědnost.
Římská La Repubblica rozebírá současné vztahy Itálie s Evropskou unií a mj. uvádí: Uprostřed války mezi Západem a terorismem, 60 dní před zavedením eura propukla mezi Itálií a sjednocenou Evropou hluboká krize. Je to skutečná novinka letošního podzimu, kterou bychom si nejraději ušetřili.
Ale krize je očividná a nelze ji zastavit. Italský předseda Evropské komise Romano Prodi důrazně prohlásil, že ho ani nenapadne, aby kvůli trvajícím mediálním útokům proti jeho osobě odstoupil. Současně považoval italský prezident Carlo Ciampi za svou povinnost připomenout Unii pro-evropské postoje své země. Oba výroky jen podtrhují nouzovou situaci Itálie.