Zahraniční tisk o summitu EU a Německu

Levicově-liberální britský „The Guardian“ poznamenává k nadcházejícímu summitu Evropské unie ve francouzské Nizze: Němci jedou do Nizzy, aby dosáhli změny v počtu hlasů ve vztahu k počtu obyvatel. Po znovu sjednocení Německa se počet německých křesel v Evropském parlamentě zvýšil. Také německé příspěvky do evropského rozpočtu se zkorigovaly směrem nahoru, ale deset hlasů v Radě ministrů Unie zůstává beze změny - Němci mají stejný počet hlasů jako Británie, Itálie a Francie. Gerhard Schröder jede na francouzskou Riviéru s nadějí na britskou podporu při aktu jisté historické korektury…Pro Británii je příznivé, že německo-francouzská osa začíná vibrovat. V evropském vzduchu je cítit nový pluralismus a spojenci Británie už nejsou jen pouhé bezvýznamné země, uvádí londýnský „The Guardian“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský „Kommersant“ komentuje rozštěpenost postsovětského Společenství nezávislých států na pozadí jeho nynějšího summitu v běloruském Minsku. Právě na něm závisí další vývoj vzájemných vztahů mezi oběma bloky uvnitř SNS. Zájmy bývalých sovětských republik se stále více rozcházejí. Za deset let existence SNS ušly členské země cestu od napůl nezávislých republik k téměř absolutně suverénním státům. Společenství v prvních letech nedopustilo, aby šel vývoj tzv. „balkánskou cestou“. Teď však jeho rámec znemožňuje navazování normálních vztahů mezi sousedy, uvádí ruský „Kommersant“.

Francouzský list „La Republique des Pyrenées“ k chystaným volbám v Izraeli mj. napsal: Nový rozpor na Blízkém východě dává konečně tušit řešení: Rozhodnutí premiéra Ehuda Baraka uspořádat volby možná už do šesti měsíců naznačuje možné uvolnění izraelsko-palestinských vztahů. Barak může doufat ve své znovuzvolení, změní-li volební boj v lidové hlasování PRO nebo PROTI míru na blízkém východě. V určitém smyslu mají izraelští komentátoři pravdu, když tvrdí, že příštího izraelského premiéra volí vlastně Jásir Arafat, uzavírá francouzský deník.

Jiný francouzský list - „Ouest France“ - věnuje pozornost volebním sporům amerických prezidentských kandidátů George Bushe a Ala Gora a mj. poznamenává: Pokud by navzdory všem předpovědím přece jen zvítězil Al Gore, vznikl by pocit, že toto značně těsné vítězství vybojoval nestylově. Zvítězí-li Bush-junior, těžko voliči zapomenou, že jeho rival měl v lidovém hlasování náskok asi 300.000 hlasů. A na pozadí tohoto zastaralého systému volitelů, dědictví zakladatelů přehnaně korektního federalismu z roku 1787, bude na soudcích, zda vezmou Gorovi poslední šanci na přesné sečtení voličských hlasů. Budoucí pán Bílého domu pak bude mít co dělat, aby se na všechny tyto nedostatky a trapnosti co nejdříve zapomnělo, soudí „Ouest France“.

Britský „Financial Times“ posuzuje věc z jiného úhlu: Jestliže cit přinutí investory k odklonu od Spojených států, obrátí se pozornost velmi rychle ke zranitelnější stránce amerického hospodářského zázraku. Zásadní nerovnováha, především současný deficit výkonové bilance, by mohly investory znervóznit. Už teď se ukazuje, že trvající nejistota kolem osoby 43. prezidenta USA jim začíná jít na nervy. A pod čarou závisí i osud dolaru na důvěře v tuto měnu, kterou neotřásly ani globální krize, ani výkyvy trhu. Budoucnost dolaru bude tudíž záviset na úsudku trhů, zda budou USA nadále projevovat ekonomickou dynamiku uplynulého desetiletí, uvádí londýnský „Financial Times“.

Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme