Zahraniční tisk o výsledcích voleb v Kosovu

Světová média pozorně sledují vývoj v Afghánistánu po mohutném nástupu Severní Aliance a spekulují o dalším, místy až překotném vývoji v této asijské zemi. Vítězství strany předáka umírněných kosovských Albánců Ibrahima Rugovy v parlamentních volbách v Kosovu podle zahraničních novin otevírá nové možnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Španělský El País k tématu napsal: Problém USA a OSN teď zní, že v Kábulu musí co nejrychleji nastoupit prozápadně zaměřená vláda. Nepříliš povzbudivá alternativa by byl Afghánistán ovládaný válečníky a kmenovými vůdci, které boj s terorismem nezajímá. Severní aliance se stejně jako Taliban vyznačuje vyhraněným tribalismem soustředěným jen na úzké kmenové zájmy a je vlastně jen náhodou spojencem Západu.

Pro OSN nebude snadné sestavit novou afghánskou vládu, která bude bojovat proti zbytkům Talibanu a kooperovat se Západem. Američané a Britové ještě ani zdaleka nevyhráli, protože ani dopadení bin Ládina se jim dosud nepovedlo. Západní kalkulace v Afghánistánu tedy zatím ještě plně nevycházejí.

Římský Il Messaggero píše, že tisíce horských vrcholů a desetitisíce afghánských jeskyní už nebudou schopny bin Ládina ochránit. Smyčka kolem něho se stahuje - po týdnech divokých spekulací o jeho skrýších, o jeho nemocích, o jeho útěku do spřátelených zemí, o tělesných strážích z řad Arabů, ochotných pro něj zemřít. Vojenská operace v Afghánistánu se vrací k původnímu cíli: Dopadnout šéfa teroristické sítě Al-Kajdá.

Podle informací arabského listu Al-Haját zabili bojovníci "Al-Kajdá" v městě Kundus, obléhaném Severní aliancí, na tři stovky příslušníků Talibanu, kteří s nepřítelem vyjednávali o kapitulaci. Mezi 30 000 muži obklíčenými v Kundusu je údajně asi 10 000 arabských, pákistánských a čečenských stoupenců organizace "Al-Kajdá" Usámy bin Ládina. Ti údajně apitulaci kategoricky odmítli.

Severní aliance v této souvislosti oznámila, že jedná s Talibanem už o bezpodmínečné kapitulaci. Podle deníku Al-Haját prohlásil jeden z afghánských kmenových vůdců, že velitel severních provincií a guvernér města Kundus jsou ochotni odevzdat těžké zbraně a vydat ne-afghánské bojovníky ze svých řad Organizaci spojených národů. Bezpodmínečná kapitulace však podle nich nepřipadá v úvahu.

Německý deník Süddeutsche Zeitung si všímá osobnosti afghánského prezidenta Rabbáního, který před pěti lety musel násilně opustit zemi a který se teď do Kábulu vrátil. Přišel se slibem, že stabilizuje zemi do doby, než všechna etnika a všechny kmeny na společném shromáždění rozhodnou o osudu Afghánistánu. Mocenská horečka nových místodržících stoupá: všechny úřady a orgány už jsou nově obsazeny, už se zvedá i nové afghánské sebevědomí.

Z armádních kruhů se ozývá požadavek stažení zahraničních jednotek, prezident Rabbání hodlá svolat Radu starších pod svým vedením, zatímco jeho ministr zahraničí naladil smířlivější tóny vůči bojovným etnikům i vůči protiteroristické alianci. Severní aliance překvapivě rychle zapomněla, komu vděčí za svůj vojenský úspěch. Proto musí USA a jejich spojenci Rabbánímu důrazně objasnit, že mu byla moc skutečně jen zapůjčena, a přibrzdit jeho snahu zmocnit se země.

Vítězství strany předáka umírněných kosovských Albánců Ibrahima Rugovy v parlamentních volbách otevírá podle polského deníku Rzeč Pospolita nové možnosti pro budoucnost Kosova. Jaká bude? ptá se komentář deníku, ze kterého cituje zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z polského tisku cituje Pavel Novák

K parlamentním volbám v jihosrbském Kosovu poznamenává rakouský list Kronenzeitung, že pro kosovské Albánce to byl jen další krok na dlouhé cestě k vytoužené nezávislosti. Že nedali většinu hlasů "jestřábům" z osvobozenecké armády UČK, nýbrž Ibrahimu Rugovovi hájícímu demokratické metody, svědčí o zdravém realismu kosovských Albánců. Po všem, co už mají za sebou, dokáží zjevně ocenit určitou normalitu, i když ji zatím musí zajišťovat OSN a jednotky KFOR...

Kosovo bude ještě dlouho mezinárodním protektorátem. A pod ochranným deštníkem administrátorů a vojáků z různých zemí nadále bují etnická a národnostní nenávist, sklon k násilným řešením problémů a kriminalizovaná stínová ekonomika, která diktuje vlastní zákony. Volby sice přinesly úspěch jasné většině umírněných, ale radikální menšina zůstává nadále nebezpečným faktorem.

Vlámský De Standaard ke kosovským volbám napsal:

Dobrá zpráva je, že Kosovo bylo dva roky po válce a po odchodu srbské armády z provincie v červnu roku 1999 schopno jít bez násilí k volbám. Spolu s OSN stojí nový parlament, který má v prosinci zvolit prezidenta a jmenovat kosovskou vládu, před enormními úkoly. V Kosovu dnes nikdo neplatí daně, mnoho lidí neplatí účty za elektřinu a za vodu a existují obecně značné problémy jak vyrobit vůbec dost elektřiny pro všechny.

Belgický Le Soir věnuje pozornost blízkovýchodní cestě představitelů Evropské unie a mj. píše:

Arabské země kladou značný důraz na zapojení Evropy do blízkovýchodního procesu, aby tím - jak říkají - vyrovnaly silnou americkou podporu Izraele. Není proto nijak překvapivé, že egyptský prezident Husní Mubarak iniciativu evropské delegace podpořil - neboť mimo jiné přislíbila vysokou finanční pomoc, aby Káhira mohla lépe čelit následkům útoků z 11. září v ekonomice a turistice. Jsou to ony potřebné malé krůčky k tomu, aby Izraelci a Palestinci opět obnovili mírový proces, který by měl vyústit v existenci dvou států.

Slovenský tisk věnuje velkou pozornost návštěvě Miloše Zemana. Většina deníků konstatuje, že ani po jednání s Mikulášem Dzurindou a ubezpečení, že Praha nepřipravuje pro Slováky vízový režim, zůstává tato otázka nejasná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více slovenská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová

Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme