Zahraniční tisk se ohlíží za komunálními volbami na Slovensku

Komunální volby na Slovensku, vládní krize v Libanonu a korupce v Číně, to jsou témata pondělních zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Slovensko sečetlo hlasy po sobotních komunálních volbách. Jejich výsledky by se daly shrnout tak, že na venkově bodovala levice a ve městech získala více hlasů pravice. Kdo vlastně vzešel z voleb vítězně?

Komunální volby kopírovaly stranické preference, ideologická dělící čára na Slovensku dostává jasné obrysy, poznamenávají k výsledkům voleb Hospodárské noviny. Na venkově bylo třeba vsadit na Smer premiéra Roberta Fica, v největších městech zase na SDKÚ Mikuláše Dzurindy, to byla nejjednodušší cesta k úspěchu. Obě strany si tak na vlastní kůži otestovaly, že bez nich nemají menší strany - HZDS, SNS či KDH - velké šance, poznamenává deník

Na závěr připojuje názor na výsledek boje o křeslo primátora Žiliny, kde po 16 letech neuspěl šéf vládní nacionalistické SNS Ján Slota. Volby sice nemají jasného vítěze, ovšem mají jasného poraženého - Slotův debakl znamená vážné oslabení politického a lobbistického vlivu šéfa nacionalistů. Ze Žiliny si totiž udělal rodinné "eseróčko" a bez něj musí s podnikáním začít na zelené louce, uzavírají Hospodárské noviny.

Mezi největší překvapení voleb patří vítězství Pavla Hagyariho, křeslo prešovského primátora totiž dobyl z Bratislavy, píše se v deníku SME. Před volbami nepatřil k favoritům, lidé ho víc znali jako bratislavského právníka, v rodném Prešově si přitom trvalý pobyt nahlásil jen krátce před volbami. Svého protivníka pak porazil o téměř 12.000 hlasů. Hagyari je důkazem, že k úspěchu v komunálních volbách stačí známá tvář a dobrá kampaň, komentuje deník SME.

V Libanonu celý víkend pokračovaly demonstrace proti vládě premiéra Fuáda Siniory. Stoupenci Hizballáhu a jeho prosyrských spojenců dokonce přenocovali v Bejrůtu ve stanech. Parlamentní prozápadní většina v Libanonu a vláda samotná nemají co nabídnout opozici a opoziční síly jsou ve stejné pozici. Všichni jsou ve slepé uličce, napsal k tomu ve svém dnešním vydání celoarabský deník Haját.

Opozice, kterou vede šíitské hnutí Hizballáh, je připravena pouze brát. Když delegace parlamentní většiny navštívila předsedu parlamentu Nabíha Barrího, který je spolu se svým šíitským Amal hnutím součástí opozice, ale je považován za umírněného politika, Barrí odmítl návrh na zasedání parlamentu, kde by se projednaly veškeré požadavky.

Podle jeho názoru by se totiž poslanci za opozici nedostavili a poslanecká sněmovna by byla jednobarevná. A pokud by opoziční členové parlamentu přišli, hrozil by naprostý kolaps sněmovny, přičemž při ochromení úřadu vlády a prezidenta by to měla být instituce, která bude schopná jednat.

Předseda zákonodárného shromáždění navrhl, aby parlamentní většina předala vládu s tím, že by si v ní ponechala třetinu plus jednoho ministra. Což zase odmítla druhá strana. Dnešní vydání listu Haját pak popisuje několik násilných střetů, ke kterým došlo v průběhu posledních 24 hodin, a odhaduje, že napětí bude ještě dále narůstat.

Singapurský list The Straits Times si všiml zajímavého trendu v Číně. Podle deníku totiž čínští vůdci začali s kampaní proti korupci a úplatkům. Už nemají možnost volby, komentuje tento trend singapurský deník. Podle odhadů ekonomů snižují úplatky hrubý domácí produkt ročně o 15 procent, každý rok ztrácí země miliardy na neodvedených daních a ze zpronevěřených státních fondů.

Trpí také sociální stabilita země, od začátku roku zaznamenaly úřady téměř 18.000 masových protestů. A právě nespokojenost s úplatkářstvím byla jednou z hlavních příčin nepokojů, upozorňuje list. Pokud se Čína chce stát prosperující zemí, měla by korupci soustavně potírat, konstatuje Straits Times.

Martin Hromádka, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme