Západ se bojí trvalého ohrožení demokracie v Thajsku

Thajský premiér Tchaksin Šinavatra, který v zemi vládl od roku 2001, byl svržen. Moci se nenásilným převratem chopila armáda. Ta umožní v zemi volby až za rok. Prohlásili to vedoucí představitelé ozbrojených sil, kteří za převratem stáli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajská armáda kontroluje situaci v Bangkoku

Thajská armáda kontroluje situaci v Bangkoku | Zdroj: ČTK

Lidové hlasování se přitom mělo konat v polovině příštího měsíce. Západ požaduje co nejrychlejší znovunastolení demokracie v království. Mezinárodní společenství převrat vesměs odsoudilo. Podle něho by mohl vést k trvalému ohrožení demokracie v zemi.

Obavy už začal potvrzovat šéf pučistů a předseda prozatímní vlády, takzvané Rady pro politické reformy, generál Sonti Búnjaratkalin. Ten nechal předvolat zástupce domácích sdělovacích prostředků, kterým údajně hodlá zakázat tlumočení osobních názorů Thajců v jejich médiích. Kontrolu nad médii přitom pučisté zavedli už bezprostředně po převratu.

V zemi stále panuje klid a obyvatelé království dokonce vyjadřují vojákům podporu. Cestovní agentury zatím nehlásí žádné rušení zájezdů a diplomatické mise cizích zemí v Bangkoku vyzývají své občany jen k opatrnosti. Toto varování zveřejnilo i české ministerstvo zahraničí.

K sesazení vlády došlo včera v době, kdy byl Tchaksin na zasedání Valného schromáždění OSN v New Yorku. Premiér byl už od loňského roku terčem častých kritik pro podezření z korupce a zneužívání moci. Sesazený předseda vlády přiletěl včera večer soukromě do Londýna. Jeho výroky k novinářům naznačují smíření se s vlastním osudem.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme