Zprávu o smrti Zarkávího přivítali zejména šíitští muslimové

Většina obyvatel arabských zemí Blízkého východu a Íránu přivítala zprávu o smrti nejhledanějšího teroristy v Iráku Abú Músy Zarkávího. Zejména šíitští muslimové označují jeho odchod ze světa za významnou událost. Spekuluje se už také o Zarkávího nástupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abú Músá Zarkáví | Foto: ČTK

Důvodem téměř bezvýhradného kladného přijetí Zarkávího smrti mezi šíity je, že podněcoval nenávist mezi sunnitskými a šíitskými muslimy a ve své poslední nahrávce před smrtí dokonce vyzýval k boji proti šíitům.

Mezi sunnitskými muslimy nejsou reakce jednoznačné. Mnoho z nich považuje konec Zarkávího éry za velmi pozitivní. Mnoho dalších ale přisuzuje řadu teroristických útoků irácké pobočky Al-Káida jejich nepřátelům a považuje zprávy o atentátech a o smrti tisíců nevinných civilistů za západní propagandu. Mezi běžnými lidmi - sunnitskými muslimy se podle televize Al-Arabíja šíří fámy o údajné sebevraždě Zarkávího. Další rozšířenou spekulací je, že zemřel již před delší dobou.

Arabští odborníci na islámské organizace považují za jeho pravděpodobného následníka Abú Síla, dvaašedesátliletého absolventa irácké akademie národní bezpečnosti, který odešel z armády v devadesátých letech. Dosud byl šéfem zpravodajských operací v Al-Káidě v Iráku, a proto není na veřejnosti příliš znám.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme