1969

1969 v textech na iROZHLASU

|Jaroslav Skalický, mka |Historie

Před 45 lety se na protest proti okupaci a komunistickému režimu upálil Jan Palach

Vysokoškolský student Jan Palach se stal symbolem protestu proti československé okupaci a nesvobodě komunistického režimu. Přál si vyburcovat národ k odporu proti nesvobodě. Na Václavském náměstí v Praze se proto 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. O tři dny později na následky popálení zemřel. 20. výročí jeho tragické smrti odstartovalo sled událostí, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu.

|Anna Königsmarková, kov |Historie

Hokejista Havel vyprávěl žákům, proč si přelepil hvězdu na dresu na MS v roce 1969

Hokejista Jan „Gusta“ Havel byl jedním z těch, kteří si na mistrovství světa v roce 1969 na protest proti okupaci země na národním dresu přelepili rudou hvězdu nad symbolem lva. O tom, co ho k rozhodnutí vedlo, i o životě v komunistickém Československu vyprávěl žákům Fakultní základní školy Otokara Chlupa v Praze 13 v rámci projektu Příběhy bezpráví.

Organizátor mítinku Václava Havla v roce 1969 v Ostravě přišel devětkrát o práci

|Andrea Brtníková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Radiožurnál vypátral další svědectví o ostravském mítinku z roku 1969, na kterém mluvil ke stovkám lidí Václav Havel. Na dlouhé roky to bylo jeho poslední veřejné vystoupení. Podařilo se nám najít muže, který akci pomáhal organizovat. Čekaly ho za to výslechy na StB a devětkrát ho vyhodili z práce. O vzpomínky pamětníků už projevili zájem badatelé z archivu města Ostravy.