Americká armáda zjistila další případy neúmyslného rozesílání živých vzorků antraxu. Bakterie dorazily celkem do 24 laboratoří v 11 amerických státech a dvou zahraničních zemí.
Téměř tři desítky lidí skončily v péči amerických lékařů poté, co mohly přijít do kontaktu s nebezpečným antraxem. Smrtící látku omylem rozeslala americká armáda do devíti států a na základnu v Jižní Koreji. Vzorky byly stále aktivní a tedy životu nebezpečné.
5:19
|Gregor Martin Papucsek, Veronika Sedláčková, krw|Zprávy ze světa
Na východě Maďarska se u pěti lidí objevily příznaky smrtelně nebezpečného antraxu. Bakterie se podle maďarské zdravotní služby našly v hovězím mase. Pacienti jsou nyní v nemocnici a jejich stav se díky silným antibiotikům zlepšuje.
Až 75 vědců se ve Spojených státech možná nakazilo smrtelně nebezpečným antraxem. Jde o pracovníky vládní laboratoře pro výzkum nebezpečných chorob v Atlantě. Případem se zabývá FBI, zatím však nezjistila, zda nákaza byla záměrná, nebo náhodná. Předběžně se mluví o neopatrné manipulaci se vzorky.
Izrael v 90. letech zkoušel na svých vojácích protilátky proti antraxu. Zveřejnění základních údajů o tajném programu teď povolil izraelský soud. Židovský stát testoval očkování jako obranu proti případnému útoku bakteriologickými zbraněmi na své území. Teď je prý Izrael schopný chránit proti sněti slezinné celé obyvatelstvo.
Americký vědec Bruce Ivins podezřelý z útoků jedovatým antraxem spáchal sebevraždu. Dopisy kontaminované antraxem (snětí slezinou) zabily po teroristických útocích v roce 2001 pět lidí, zranily sedmnáct dalších a vzbudily vlnu strachu v celých Spojených státech.
Skoro 6 milionů dolarů dostane od amerického ministerstva spravedlnosti vědec, poškozený v souvislosti s antraxovými útoky v USA před sedmi lety. Zdroje z FBI prozradily, že doktor Steven Hatfill je člověkem, o kterého se vyšetřovatelé zajímají. Tím podle žaloby porušili jeho právo na soukromí.
Během pouhých čtyřiadvaceti hodin vystrašily Spojené státy dva biologické poplachy. Nejprve se ve Washingtonu objevila zásilka podezřelá z kontaminace antraxem, později se v Texasu nemohli dopočítat nádobek se vzorky bakterie způsobující dýmějový mor. Podle dosavadních šetření se ale zdá, že oba poplachy byly plané.
Řada amerických vědců zpochybnila pohled FBI na stále nedořešený případ antraxových zásilek, které stály před rokem život 5 Američanů. Odborníci se domnívají, že útoky mohly být jen stěží dílem jednoho člověka.
Americký vědec, který byl vyslýchán v souvislosti se zásilkami antraxu, pokračuje ve své aktivní obraně. To, že policie zveřejnila jméno, i když proti němu neměla potřebné důkazy, označil Steven Hatfield za neetické. Bývalý armádní chemický specialista se obrátil na ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta.
Američtí odborníci zkoumají podezřelé zásilky z budov Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu, které zřejmě nesou stopy antraxu. Jak uvádí zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová, obě finanční instituce už přijaly preventivní bezpečnostní opatření a poslaly část zaměstnanců domů.
0:26
|Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor, Marika Táborská, Jan Mišurec|Zprávy z domova
V ruzyňské letištní hale našli pracovníci bílý prášek neznámého původu. Provoz na letišti není omezen. Podle mluvčí České správy letišť Vlasty Pallové hasiči jen ohraničili prostor, kde se prášek našel. Látku teď analyzují. Hasiči ze speciální protichemické jednotky dnes na letišti v Praze - Ruzyni nezasahovali poprvé. Od 11. září sem kvůli nálezům bílého prášku přijeli několikrát.
Případ antraxových dopisů ve Spojených státech se zřejmě chýlí ke konci. Podle deníku The Washington Times identifikoval americký Federální úřad pro vyšetřování jako původce dopisů se snětí slezinou bývalého pracovníka vládních laboratoří.
Podezřelá zásilka s neznámým bílým práškem dorazila do bratislavského sídla prezidenta Rudolfa Schustera. Odeslána byla z jedné z pošt v centru Bratislavy. Obálka obsahující bílý prášek byla okamžitě zajištěna a poslána k expertize do Státního zdravotního ústavu v Bánské Bystrici. Sám prezident s touto zásilkou nepřišel do kontaktu a k události se zatím nijak nevyjádřil.
Na plicní antrax - sněť slezinnou - zemřela 94letá žena z amerického Connecticutu. Lékaři zatím neví, kde se nakazila. Na onemocnění antraxem ukazovaly u Ottilie Lundgrenové už dva předběžné testy provedené v nemocnici v Derby ve venkovské části státu. Také další tři testy z laboratoře ministerstva zdravotnictví byly pozitivní.
Podezření na nákazu antraxem v dopisu pracovnímu úřadu v Rudolstadtu v německé spolkové zemi Durynsku se nepotvrdilo. Bez bližších podrobností to dnes oznámila spolková ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová.
Pákistánský ministr vědy a techniky Atta Rahman dnes oznámil, že byla potvrzena přítomnost antraxu nejméně v jednom z dopisů, u nichž vzniklo podezření na jejich výskyt. Po testu v soukromé laboratoři byly spory sněti slezinné potvrzeny i druhou zkouškou ve státní laboratoři.
Americké velvyslanectví v Litvě dostalo zásilku se sporami sněti slezinné. Potvrdil to test provedený ústřední mikrobiologickou laboratoří ve Vilniusu. Jde o první případ biologického útoku v této zemi. Ani téměř měsíc po objevení první nákazy antraxem se američtí vyšetřovatelé nepřiblížili dopadení pachatele biologických útoků. Záhadu šíření antraxu ještě prohloubil poslední smrtelný případ této nemoci v New Yorku. Stopy antraxu se poprvé objevily na americkém Středozápadě.
Nákaze snětí slezinnou podlehl ve Spojených státech čtvrtý člověk. Jde o ženu z New Yorku, která onemocněla nejnebezpečnější plicní formou antraxu. Oznámila to americká televize ABC. Onemocnění u zaměstnankyně newyorské nemocnice již dříve potvrdily americké úřady, počet nemocných kožním a plicním antraxem se tak zvýšil na šestnáct. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, jak se jedenašedesátiletá žena snětí slezinnou nakazila. Rusko a Spojené státy v reakci na vlnu podezření ze šíření sněti slezinné ve Spojených státech společně vyvíjejí přístroj, který by měl sterilizovat poštovní zásilky a bránit tak rozšíření nemoci.
Americká FBI a CIA podezírají z antraxových útoků ve Spojených státech domácí extremisty. Antraxu dosud podlehly tři osoby a nejméně 11 jím onemocnělo. List The Washington Post cituje vládního činitele, podle kterého vše ukazuje na domácí zdroj, a nikoli na stoupence Usámy bin Ládina. FBI a CIA podle listu zvažují celou škálu možných domácích zdrojů terorismu, včetně pravicových extremistů či Američanů sympatizujících s islámskými fundamentalisty.
Za šířením antraxu ve Spojených státech nemusí podle FBI a CIA nutně stát teroristická síť Usámy bin Ládina. Jak uvádí list The Washington Post s odvoláním na nejmenované činitele, dosavadní důkazy totiž neprokazují spojení obálek obsahujících antrax s cizí vládou nebo laboratoří. FBI a americká poštovní inspekce zvažují i široké množství domácích zdrojů terorismu.
Stopy původců smrtelně nebezpečné sněti slezinné byly zjištěny také v oddělení pro třídění pošty americké Ústřední zpravodajské služby CIA. Její mluvčí oznámil, že příslušná budova byla uzavřena. Podle expertů je ale zjištěné množství považováno ze zdravotnického hlediska za bezvýznamné.
Testy prokázaly, že spory antraxu zaslané do amerického Senátu ve Washingtonu byly více koncentrované a nebezpečnější než ty, které byly nalezeny v jiných dopisech. Podle ředitele Úřadu pro vnitřní bezpečnost Toma Ridge mají tyto spory sněti slezinné některé jiné charakteristiky než v zásilkách objevených na Floridě nebo v New Yorku. Antrax doručený do Daschleovy kanceláře je vysoce koncentrovaný, čistý a spory jsou menší. Americké zdravotní orgány současně oznámily, že u druhého zaměstnance televize NBC v New Yorku byla potvrzena kožní forma antraxu.
Další stopy po antraxu objevila bezpečnostní služba ve washingtonském Kapitolu. Podle policie byly bakterie sněti slezinné zjištěny v jedné z budov Senátu, která byla už předtím z preventivních důvodů uzavřena. U osmadvaceti zaměstnanců Kapitolu bylo prokázáno, že jsou nosiči bakterií antraxu. Ani u jednoho z nich se ale nemoc zatím nerozvinula. Bakterie sněti slezinné byly v Kapitolu poprvé zjištěny 15. října, kdy byl objeven zamořený dopis určený mluvčímu demokratické většiny v Senátu Tomu Daschlovi
Testy s konečnou platností prokázaly, že příčinou smrti dvou zaměstnanců poštovního úřadu ve Washingtonu byl opravdu antrax. Oznámil to washingtonský starosta Anthony Williams. Jeden z nakažených mužů zemřel včera a jeho kolega v neděli. Oba pracovali v poštovním úřadě v Brentwoodu, který třídil zásilky pro většinu Washingtonu, včetně amerického Kongresu.
Dva zaměstnanci poštovních služeb Spojených států, kteří třídili zásilky pro Kapitol, dnes zemřeli ve Washingtonu. Tamní úřady nyní zjišťují, zda příčinou jejich úmrtí byl plicní antrax. Smrtící bakterie sněti slezinné byly zjištěny u dalších dvou úředníků poštovní pobočky v Brentwoodu, úřady mají obavy z nákazy antraxem u dalších devíti.
Zásilka s bílým práškem neznámého složení byla adresována polskému premiérovi. Podezřelý dopis objevili během rutinní kontroly došlé pošty pracovníci úřadu a lidé, kteří s ním přišli do styku, jsou izolováni. Bezpečnostní služby již zahájily kroky, které by měly vést k odhalení odesílatele.