Osobní doklady propadlé v březnu dál platí, píšeMf Dnes. A Česko by podle Lidových novin mohlo v boji s koronavirem využít i aktivní zálohy. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Paraguayský státní zástupce Federico Delfino ve čtvrtek novinářům na řekl, že Ronaldinho se dvěma muži odletěli ze Sao Paula na své brazilské pasy. V Asunciónu se však prokázali jinými.
Česká republika je na sedmém místě společně s Maltou. Jejich pasy umožňují bezvízové cestování do 183 zemí světa. Ještě před deseti lety byly české cestovní doklady na sedmnáctém místě.
Zásilku, kterou dopraví Česká pošta, bude moci vyzvednout kdokoliv z příbuzných nebo známých, pokud bude znát jméno adresáta a kód zásilky. Kód pošta adresátovi zašle formou SMS nebo v e-mailu.
Podle mluvčí policie se ve čtvrtek rozhodne, zda budou obviněni z trestného činu padělání dokladů. Cizinci o azyl zatím nepožádali, ale můžou tak kdykoliv učinit.
Končí platnost řidičského oprávnění lidem, kteří jej získali před deseti lety. Úřady tehdy vydaly rekordních téměř 1,15 milionu řidičských průkazů. Pátek je tedy posledním dnem pro výměnu.
Ministerstvo vnitra potřebuje kvůli uzákonění plošného vydávání občanských průkazů s elektronickým čipem do roku 2025 o zhruba 982 milionů korun navýšit částku na zabezpečení vydávání průkazů.
Ministerstvo vnitra představilo plán, jak chce lidem zjednodušit život. Připravilo internetový Portál občana - stránku, kde bude možné například zaplatit daně nebo objednat se k lékaři.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD v souvislosti se zítra začínajícím fotbalovým mistrovstvím Evropy fanoušky upozornil, že ve Francii platí mimořádná bezpečnostní opatření. Více pozornosti by podle resortu měli Češi letos věnovat i výběru dovolené. V zahraničí pak ministr doporučuje dobře si hlídat doklady.
Evropské státy si budou navzájem uznávat pravost občanských dokumentů. Zjednoduší se tím pravidla pro předkládání rodných nebo oddacích listů v zemích osmadvacítky. Snazší bude i uznávání dokladů o trvalém pobytu nebo trestní bezúhonnosti. Změnu dnes odsouhlasili evropští poslanci.
Policie zadržela a obvinila skupinu deseti lidí kvůli výrobě falešných litevských dokladů. Jejich objednavateli byli zpravidla cizinci ze třetích zemí, kteří nesplňují podmínky pro udělení pobytu na území EU. Informoval o tom mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Policie obvinila tři cizince z padělání osobních dokladů. Podle kriminalistů měli posílat ztracené nebo odcizené doklady z Česka k padělání do Atén. Odtud pak měly být předávány nelegálním migrantům. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně.
Cestovní pasy se v České republice prodávají i za tisíce eur. Podvodníci předstírají ztrátu dokumentu, opakovaně žádají o nový a pak pasy prodávají. Doklady jsou mnohdy určené k falšování pro nelegální migranty. Jen na mezinárodních letištích v Česku odhalili policisté loni 160 falešných dokumentů, což je meziroční nárůst o 60 procent.
Británie začíná na hraničních přechodech kontrolovat údaje o cestujících, kteří opouštějí Spojené království. Má jít o součást opatření proti ilegální migraci. Na některých místech by nové kontroly mohly přinést zdržení.
Padělaných dokladů v Česku přibývá. Falešné a kradené pasy, občanské průkazy nebo rodné listy navíc stále častěji zneužívají Ukrajinci, kteří v Česku žijí nelegálně. Loni tvořili téměř polovinu všech přistižených viníků. Policie trend připisuje konfliktu na východní Ukrajině.
K získání nového občanského průkazu nestačí jen fotografie a vyplněný formulář. Je třeba zadat také číselný kód. Právě ten měl původně usnadnit bezkontaktní úřadování. Jenže to stále nefunguje, i když se elektronické občanky vydávají v Česku od roku 2012. Úředníci tak musí zatím lidem trpělivě vysvětlovat, proč vlastně mají kód zadávat.
Na nový občanský průkaz nebo pas si lidé v Chrudimi počkají. Provoz městského úřadu zkomplikovaly stavební úpravy a výdej osobních dokladů je pozastavený.
Koupit si v Česku ojetý vůz může být sázka do loterie. Podle police má velká část prodávaných ojetin padělané nebo pozměněné doklady. Kupující se tak vystavuje riziku, že mu auto policie po čase zabaví. Způsob, jak zamezit podvodům s automobily, dnes budou hledat poslanci z výboru pro dopravu.
Lidé pracující nebo studující v cizině by mohli ušetřit čas i peníze na úřadech. Europoslanci dnes schválili možnost, aby zaměstnanci nebo studenti mohli v cizině jednodušeji vyřizovat některé formality. Lidé v cizině by tak už například nemuseli zařizovat a platit překlad rodného nebo oddacího listu a dalších dokumentů.
Do konce letošního roku zbývá 28 dnů a přesně tolik času také mají řidiči na to, aby si vyměnili staré řidičské průkazy. O nový doklad si zatím nepožádala ještě asi třetina řidičů, kterých se výměna týká. Například v Praze už kvůli tomu musí úředníci zůstávat v práci přesčas a někde dokonce zavedli i otevírací dobu o víkendech. Jihočeští řidiči se ale zatím na úřady příliš nehrnou.
Zatímco v minulém týdnu čekali lidé v Děčíně a Ústí nad Labem ve frontách na občanské průkazy a pasy i tři hodiny, tento týden už počet žádostí pomalu polevuje. Úředníci totiž pracují i mimo běžné úřední dny.
České a moravské věznice opustily během měsíce po vyhlášení prezidentské amnestie už tisíce vězňů. Kritici upozorňovali na možný nárůst kriminality, který tento krok vyvolá. Například v jihomoravském Blansku se ale tyto předpovědi nenaplnily.
Chorvatsko vyhostilo šest českých turistů, kteří vyvolali bitku v baru ve městě Rovinj. Za napadení obsluhy a policistů musejí také zaplatit pokutu. Jedná se o poslední z řady případů, které naplno zaměstnává české konzuláty v Chorvatsku.
Cestování je v plném proudu. A na prázdniny vyráží i hendikepovaní lidé. Letecké společnosti jim proto přepravu chtějí co nejvíce ulehčit. Zdarma jim třeba garantují pomoc s odbavením i nástupem do letadla. Na palubě letadla se tak můžeme setkat třeba i s vodicím psem. K moři takhle se svým pánem cestoval i retrívr Dasty.
Kvůli frontám na dětské pasy musí lidé odkládat své dovolené. Bez vlastních dokladů totiž děti nemohou od zítřka do zahraničí vycestovat. Na doklady pro nejmenší se teď ale po celém Česku stojí dlouhé fronty a úřednice nestíhají klienty odbavovat.
Jako v čekárně u dětského lékaře to v těchto dnech vypadá po celém Česku u přepážek občanských průkazů a cestovních dokladů. Za necelé dva měsíce začne platit nové nařízení, podle kterého musí mít každé dítě při cestě do zahraničí vlastní pas nebo v případě Evropské unie občanský průkaz. Úřady jsou proto zaplavené rodiči s dětmi a fronty se den ode dne prodlužují.
Tisíce dokumentů s citlivými osobními údaji lidí z celé republiky skončily na skládce komunálního odpadu v Radimi u Kolína. Odvezla je tam kolínská soukromá firma, která se zabývá likvidací odpadů. Případem se teď zabývají kriminalisté.