Preference se ve srovnání s předchozím průzkumem z přelomu října a listopadu nezměnily. Vzhledem ke statistické chybě je však rozdíl mezi Trumpem a Bidenem příliš těsný na jednoznačné závěry.
Nejdříve zaměnil Hillary Clintonovou s Barackem Obamou. Pak prohlásil, že maďarský premiér Viktor Orbán je lídrem Turecka. V neděli zase špatně uvedl název města, ve kterém vystupoval.
Zmínky o adrenochromu se váží ke konspirační teorii QAnon ze Spojených států. Jak ale vysvětluje biochemik Igor Kučera, adrenochrom ve skutečnosti žádné zázračné účinky nemá.
23:57
Nový Zéland||Marie Pochobradská|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Nový Zéland je jednou z mála zemí, v jejichž čele stojí ženy. Podle Meziparlamentní unie tvoří ženy celosvětově jen něco málo přes čtvrtinu zákonodárců. A pouze pět zemí sdílí úspěch Nového Zélandu.
Desítky bývalých republikánů a demokratů ve čtvrtek oznámily, že založily novou celostátní politickou stranu. Jmenuje se Forward (Vpřed) a jejím cílem má být například oživení ekonomiky.
Velká porota se soustředí na zjištění Národního archivu USA z letošního ledna, podle kterého si Trump na konci svého funkčního období odvezl 15 krabic s materiály, včetně těch s označením ‚tajné‘.
Albrightová zemřela 23. března na rakovinu. Na smutečním obřadu o jejím životě a politické kariéře promluvila i bývalá ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová.
Kromě Bidena a Blinkena se na ruském sankčním seznamu nachází také ministr obrany Lloyd Austin, neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová či prezidentův syn Hunter.
První černoch, který kdy šéfoval americké diplomacii, zemřel 18. října ve věku 84 let. Podle agentury AP se na něj v katedrále vzpomínalo jako na zásadového a pokorného člověka.
Clintonová již v minulosti napsala několik knih, nikdy však žádnou beletristickou. Například svoji porážku v prezidentských volbách popsala v díle What Happened (Co se stalo).
Na volební mapě USA je patrný posun ve dvou důležitých regionech. Průmyslový západ přechází od demokratů k republikánům, jih a jihozápad zaznamenává posun opačný.
Trumpismus je populismus v originálním podání Donalda Trumpa. „Je to ale také odpověď na zklamání, ekonomický úpadek a ztrátu společenského postavení milionů Američanů,“ říká Petr Šabata.
„Cesta k vítězství je pro Trumpa letos mnohem těžší. Pokud nevyhraje Floridu, už pro něj žádná cesta vlastně není. A vedle toho musí vyhrát i svá tradiční místa, kde má ale situaci také těžkou.“
Přesně za dva týdny skončí volby prezidenta USA. Víc než třicet milionů Američanů už svůj hlas odevzdalo, to je víc než pětina celkového počtu voličů z roku 2016.
„V klíčových ‚battleground states‘, kde se budou volby rozhodovat, jsou rozhodující skupinou právě senioři. Vypadá to ale, že se od Trumpa odklánějí, nejen kvůli posledním čtyřem letům jeho vlády.“
Anthony Fauci se nedávno ohradil proti Trumpově předvolebnímu spotu. Podle experta totiž jeho autoři vytrhli z kontextu starý rozhovor, aby navodili dojem, že chválí kroky Trumpa v boji s koronavirem.
Většina amerických států umožňuje voličům odevzdat osobně hlas před vlastním dnem konání prezidentských voleb, velká část Američanů může využít také korespondenčního hlasování.
Česká novinářka žijící v New Orleansu v rozhovoru popisuje, jak moc je americká společnost rozdělená, co změnilo její pohled na život v USA, ale také vyostřené nálady lidí měsíc před volbami.
Podle Tomáše Klvani kandidáti promarnili šanci první prezidentské debaty. Trump nedokázal oslovit nerozhodnuté voliče a Biden „tak tak přelezl laťku, která je dnes velmi nízko“, říká pro iROZHLAS.cz.
Skoro dvě třetiny Američanů podle průzkumu agentury Ipsos neschvalují způsob, jakým Trump řeší pandemii koronaviru. Ta vážně poškodila ekonomiku USA, která je vždy při volbách důležitým ukazatelem.
Pokud byste měli věřit Trumpovi, žijete v představě, že po případné výhře Joea Bidena se Spojené státy zvrhnou v něco mezi komunistickou diktaturou a anarchií.
Snyder o Trumpovi například napsal, že postrádá morální kompas, ignoruje pravdu a nepřikládá váhu otázkám veřejného zájmu od zdravotnictví přes hospodářství až po mezinárodní vztahy.
Podle předního demokratického senátora vyšetřování odhalilo „dech beroucí míru kontaktů“ mezi ruskými představiteli a lidmi z okolí současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Republikánský prezident Donald Trump v předvolebních průzkumech mínění mezitím zaostává za svým demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, bývalým viceprezidentem za vlády Baracka Obamy.
Z význačných osobností z řad demokratů se za Bidena vedle Clintonové už postavili jeho dosavadní straničtí rivalové, senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová, bývalý prezident Barack Obama