Haiti kvůli násilnostem prodloužilo nouzový stav. Důvodem je snaha ‚znovu zavést pořádek‘

Haitská vláda ve čtvrtek o měsíc prodloužila výjimečný stav, který platí kvůli násilnostem v regionu zahrnujícím metropoli Port-au-Prince. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na úřední věstník. Na chudém karibském ostrově minulý týden vypukla vzpoura několika zločineckých gangů, které se spojily ve snaze svrhnout vládu premiéra Ariela Henryho, jenž stále pobývá v zahraničí. Spojené státy Henryho vyzvaly, aby provedl změny ve vládě.

Aktualizováno Port-au-Prince (Aktualizováno: 23:50 7. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na Haiti

Minulý týden na Haiti vypukla vzpoura několika zločineckých gangů | Foto: Ralph Tedy Erol | Zdroj: Reuters

Úřady původně vyhlásily výjimečný stav v neděli v departementu Ouest, který se rozkládá kolem hlavního města. Reagovaly tím na násilnosti, které s cílem sesadit vládu rozpoutaly místní gangy. Ty minulý týden začaly přepadat policejní stanice a několik policistů zabily.

Vnikly rovněž do dvou největších vězení v zemi, odkud pustily na svobodu asi 4000 vězňů. Obsadily hlavní silniční tahy a neúspěšně se pokusily získat kontrolu nad mezinárodním letištěm.

Vláda Haiti vyhlásila výjimečný stav v Port-au-Prince. Gangy ovládají už zhruba 80 procent hlavního města

Číst článek

Vláda ve čtvrtek prodloužila výjimečný stav ve zmíněné oblasti do 3. dubna. Důvodem je podle kabinetu snaha „znovu zavést pořádek“ a „dostat situaci pod kontrolu“. Momentálně platný zákaz nočního vycházení by měl podle čtvrtečního oznámení trvat do pondělka.

Země je i ve čtvrtek po vlně nočních útoků paralyzovaná, píše agentura AP. Podle ní kvůli nové vlně násilí ze strany zločineckých gangů zemřely desítky lidí, mnozí z nich také v řadách policie. Utéct z domovů muselo na 15 000 lidí.

Provozovatel největšího přístavu v hlavním městě Port-au-Princ oznámil, že pozastavuje své aktivity kvůli „sabotážím a vandalismu“. Fungování přístavu je klíčové pro zásobování hlavního města.

Hovor s Blinkenem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonátu s premiérem Henrym vyzval k urychlení změn, které by učinily haitskou vládu více inkluzivní. Podle agentury Reuters o telefonátu hovořil na veřejné konferenci vysoký úředník ministerstva Brian Nichols. USA ale popřely informace tisku, že chtějí, aby Henry odešel z čela vlády.

Španělská verze webu televize CNN ve čtvrtek napsala, že cílem gangů se staly také nemocnice a další zdravotnická zařízení, z nichž některá vyhořela.

V metropolitní oblasti podle stanice funguje v současnosti jediná nemocnice, která od začátku nepokojů ošetřila přibližně sedm desítek postřelených lidí.

Násilnosti vypukly v době, kdy byl premiér Henry na návštěvě Keni. Africkou zemi již opustil, v současnosti ale podle agentury Reuters pobývá v Portoriku a není schopen či ochoten se vrátit do své země.

Americký deník Miami Herald ve středu informoval, že se jej USA snaží přimět, aby souhlasil s vytvořením přechodné vlády a rezignoval. Bílý dům tuto informaci odmítl. USA stejně jako některé další země vyzvaly své obyvatele, aby kvůli násilnostem Haiti opustili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme