Smlouvy uzavřené s podniky jsou pětileté do konce roku 2027. Podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové se ale některé smlouvy podle ní uzavřít nepovedlo.
Faktickým důvodem ke zrušení byly podle krajských úředníků formální chyby, jako například chybějící podpis, nedodržení lhůt, a také nedostatečné vypořádání námitek.
Jedovatý jehličnan byl kdysi v horách rozšířený, později téměř zcela vymizel. Jeho návrat do beskydských lesů bude znamenat větší pestrost. „Nevíme, co všechno se bude hodit,“ říká ochranář Bajer.
Vodní nádrže jsou součástí projektu na obnovu krumlovských tůní a studánek, který během pěti let počítá s vybudováním padesáti nádrží sloužících k zadržování vody v lesích.
„Nejsme schopní říct, jakým dřevinám bude vyhovovat klima za sto let. Proto si myslím, že je nezodpovědné cokoli sázet. Můžou to být vyhozené peníze,“ vysvětluje botanička správy národního parku.
Kvůli oplocení několika hektarů přírody u Litošic na Pardubicku se krajina stala neprůchodnou pro lidi i pro migrující zvířata. Přestože jde o nelegální stavbu, firma ploty dále buduje.
Sekvoje, neboli mamutí stromy jsou staré již tisíce let, a nerostou jen v severní Americe. Zřejmě největší porost těchto stromů v Evropě najdete v Brně.
„Budeme odstraňovat zejména nežádoucí náletové dřeviny, což jsou hlavně smrky, případně vrby a břízy. Zůstane tady pár solitérních větších stromů uprostřed louky,“ říká Ladislav Lešák.
Jsou tady policejní auta a stan. A na zemi spousta bílých a černých pytlů. To jsou těla těch, které exhumovali dnes. Hroby jsou tady očíslované, bezejmenné 127, 126, 125.
Správa národního parku vydala předběžné opatření už v srpnu. Její mluvčí potvrzuje, že tam docházelo k činnostem, které mohou být v rozporu se zákonem.
Měřicí stanice projektu Firerisk pokryjí celé Česko, má jich být víc než sto. Sbírají mnoho dat, jako stav půdy nebo vlhka. Podle vědců však většina z nich je způsobena lidmi.
Podle Michala Hejcmana z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně je popel hnojivo, které lidé používali od pravěku. Na požářišti v národním parku už odebral ke stovce vzorků.
„Máme technologie, které mohou vyprodukovat buk za vegetační sezonu. Ale chybí tady široké spektrum dřevin. Pořád jsme orientovaní na klasické druhy, tedy smrky, borovice, buky a duby,“ říká Pokorný.
O tom, proč není dostatek lidí, kteří by byli ochotní kandidovat i o možné cestě k udržitelné rozvoji obcí v Interview Plus promluvil bývalý starosta Říčan Vladimír Kořen.
V některých regionech mají obchodníci už tolik objednávek, že zájemci musí na dřevo čekat i několik měsíců, někdy dokonce až do další těžby. Lesy ČR začaly prodávat dřevo na příděl.
„Když jsem houbař, tak budu chtít, abych příště zase nějaké houby našel. Proto vydloubnout houbu, odřezky skrýt, schovat přímo do půdy,“ zdůrazňuje odborník Miroslav Beran.
„V posledních letech české lesy procházejí kůrovcovou kalamitou bezprecedentního rozsahu. Příčiny, které k ní vedly, jsou dlouhodobější a ‚pracovalo‘ se na nich desetiletí,“ popisuje expert Lněnička.
„Nejzákeřnější houbou u nás je pavučinec plyšový, velmi jedovatý. Jenže otrava nastává s odstupem až několika dnů. Následky bývají fatální, nastává rozklad jater, ledvin,“ varuje mykoložka Tejklová.
„Navrhovali jsme věci, které se neděly, například zvýšení průjezdnosti komunikací, která byla naopak úmyslně zmenšována. Navrhovali jsme protipožární předěly a další.“ říká Linhart.
Klikoroh borový ničí sazenice na pasekách po kůrovcové těžbě po celé republice. Lesníci v posledních čtyřech letech vysázeli miliony stromků. Brouk má tak dostatek potravy a rychle se množí.
„Tam, kde byly louky, už nejsou. Tam, kde byl les, les není. A tam, kde dřív byly stepi se spoustou motýlů a kvetoucích bylin, jsou zase jen křoviny. To je problém,“ říká parazitolog Miloslav Jirků.
Nápoje a drobné jídlo jsou k dispozici pro okolojdoucí turisty i okolojedoucí cyklisty. Provozovatel zkrátka věří, že lidé podle ceníku poctivě zaplatí do kasičky.
Požár zatím zasáhl plochu o rozloze asi 1,5 hektaru. Kvůli plamenům je přerušena regionální a příměstská železniční doprava. Podle policejního mluvčího zatím není jasné, jak mohlo k výbuchu dojít.
Oblast zásahu hasiči o víkendu zmenšili zhruba o pětinu na 2860 hektarů. Oheň spálil zhruba 1060 hektarů. V oblasti se potýkají strážci národního parku s porušováním zákazu vstupu a rozdělávání ohně.