Marek Benda

| ČRo, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Nic se neprokázalo, je třeba volat Ištvana a další k zodpovědnosti, říká Marek Benda

Jana Nečasová a tři bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinní, rozhodl nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalováni byli kvůli údajnému zneužití tajné služby. Kauza vedla před třemi lety k zásahu na Úřadu vlády a k pádu vlády Petra Nečase. Podle poslance ODS a člena sněmovního ústavněprávního výboru Marka Bendy se dodnes žádné z podezření neprokázalo a státní zástupci by z toho měli vyvodit odpovědnost.

|Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Rath naznačil, že část úplatků šla na kampaň ČSSD. Strana to odmítá

Policie může dál stíhat Davida Ratha, pro jeho vydání hlasovalo 183 poslanců, šest se zdrželo a dva byli proti. Bývalý hejtman ve sněmovně zpochybnil motivy i vyšetřování údajné korupční kauzy. Naznačil také, že část údajných úplatků šla na volební kampaň ČSSD. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek to označil za absurdní, podle něj jde jen o Rathovu strategii obhajoby.

Sněmovnou prošel návrh požadující trestnost kupčení s hlasy voličů

|Andrea Čánová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Za kupčení s hlasy voličů by mohly být až tři roky vězení. Sněmovna podpořila návrh koaličních poslanců, aby se kšeftování s voličskými hlasy stalo v rámci novely trestního zákoníku trestným činem. Toho by se dopustil ten, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady měla ČSSD, jejíž poslanci změnu nepodpořili.

|Eva Presová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Ombudsman je pro řadu lidí poslední záchrana, říká Jiří Dienstbier

Osm změn zákonů či předpisů navrhuje veřejný ochránce práv ve své výroční zprávě za loňský rok. Poprvé předkládá zprávu ombudsmana někdo jiný než Otakar Motejl. Loni v září se funkce ujal bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Ten se dnes sešel s prezidentem Václavem Klausem a po tomto setkání řekl, že prezident souhlasí přinejmenším s některými změnami v zákonech.