Soudcovská unie odmítá, aby se taková změna řešila pozměňovacím návrhem, když se ministerstvo spravedlnosti chystá předložit velkou novelu zákona o soudech a soudcích.
Asistentům poslance plyne i právo na vstupní kartu do prostor Poslanecké sněmovny. Bendův asistent Alan Hopp má díky tomu podle některých lepší příležitost k ovlivňování politiků.
Benda to vysvětluje tak, že „verbální trestné činy politiků, kteří jsou ve funkci, pronesené vůči jiným politikům, se nemají v průběhu jejich mandátu stíhat“.
Česká společnost je rozdělená a mohou za to elity, které selhaly. Takové poselství vyplývá z poslední výroční zprávy české pobočky organizace Social Watch, mezinárodní sítě občanských organizací.
Marek Benda, Vít Bárta, Milan Chovanec, Taťána Malá, Petr Krčál a další. Spojuje je jedno - jde o politiky, kteří museli vysvětlovat vážné pochybnosti o získání vysokoškolského vzdělání.
Protikuřácký zákon v Česku má své příznivce a odpůrce. Mezi posledně jmenované patří poslanec ODS Marek Benda, který se s dalšími poslanci snaží o zmírnění plošného zákazu kouření.
Poslanecký návrh zmírnění protikuřáckého zákona počítá mimo jiné s možností zřizovat oddělené kuřárny v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních i na sportovištích, včetně hal.
Poslanec ODS Marek Benda v úterý představil návrh zmírnění současné novely tzv. protikuřáckého zákona. Podle jeho slov se pod něj podepsalo 86 poslanců z osmi klubů vyjma lidovců.
Dlouholetý politik Marek Benda opět usedne v Poslanecké sněmovně. Ještě v podvečer přitom neměl místo v dolní komoře jisté, nakonec se ale znovu do sněmovny dostal. Benda je ve sněmovně přes 20 let.
V Česku platí od roku 1989 pětiprocentní strop získaných hlasů pro vstup stran do sněmovny. Letos se kolem hranice pohybuje několik subjektů. Nastal čas snížit práh na čtyři nebo třeba tři procenta?
Je to tady. V restauracích platí zákaz kouření. A i když se to třeba nezdá, je to velká věc. Asi taková, jako když v Praze poprvé nevyhrála volby ODS nebo když ve sněmovně zakázali prodávat alkohol.
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), který předložil návrh zákona o trestním stíhání urážek hlavy státu, tvrdí, že se vracíme k dobrým zákonům z období před rokem 1989. Začalo to ochranou úředníků a mělo by to pokračovat ochranou hlavy státu a případně ústavních činitelů.
Zákon o zákazu kouření v restauracích a na veřejných místech bude v úterý projednávat poslanecká sněmovna. Poslanci budou moci ve druhém čtení předložit pozměňovací návrhy.
Jana Nečasová a tři bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinní, rozhodl nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalováni byli kvůli údajnému zneužití tajné služby. Kauza vedla před třemi lety k zásahu na Úřadu vlády a k pádu vlády Petra Nečase. Podle poslance ODS a člena sněmovního ústavněprávního výboru Marka Bendy se dodnes žádné z podezření neprokázalo a státní zástupci by z toho měli vyvodit odpovědnost.
Jana Nečasová a trojice bývalých vojenských zpravodajců byli podruhé zproštěni viny v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby. Podle některých politiků by proto měl olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan rezignovat.
Občanský demokrat Marek Benda, který od svých 21 let pracuje v politice, nakonec křeslo ve sněmovně uhájil. Přestože na pražské kandidátce ODS figuroval až na desátém, v podstatě nevolitelném místě, dokázal nemožné.
Policie může dál stíhat Davida Ratha, pro jeho vydání hlasovalo 183 poslanců, šest se zdrželo a dva byli proti. Bývalý hejtman ve sněmovně zpochybnil motivy i vyšetřování údajné korupční kauzy. Naznačil také, že část údajných úplatků šla na volební kampaň ČSSD. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek to označil za absurdní, podle něj jde jen o Rathovu strategii obhajoby.
Za kupčení s hlasy voličů by mohly být až tři roky vězení. Sněmovna podpořila návrh koaličních poslanců, aby se kšeftování s voličskými hlasy stalo v rámci novely trestního zákoníku trestným činem. Toho by se dopustil ten, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady měla ČSSD, jejíž poslanci změnu nepodpořili.
Osm změn zákonů či předpisů navrhuje veřejný ochránce práv ve své výroční zprávě za loňský rok. Poprvé předkládá zprávu ombudsmana někdo jiný než Otakar Motejl. Loni v září se funkce ujal bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Ten se dnes sešel s prezidentem Václavem Klausem a po tomto setkání řekl, že prezident souhlasí přinejmenším s některými změnami v zákonech.
Končící primátor Prahy Pavel Bém se dopoledne rozloučil s prezidentem a se zástupci institucí a organizací, s nimiž byl v hlavním městě v kontaktu. Na magistrátu ale bude působit do té doby, než nastoupí nové vedení města.
Omezit katalogové podvody je cílem poslanecké předlohy, kterou má dnes také schvalovat sněmovna. Katalogovým firmám se už podařilo napálit nejen řadu živnostníků, ale i některé obce a kraje.