Mont Blanc

|Radka Nováková |Zprávy ze světa

V lanovce na Mont Blancu uvízlo 110 lidí. Šedesát pět jich vysvobodili, ostatní musejí počkat do rána

Ve čtvrtek v 16 hodin došlo z „neznámých důvodů“ k překřížení kabelů na kabinové lanovce v Horním Savojsku. Sto deset lidí tak uvízlo v kabinách nad ledovcem Mont Blanc ve výšce 3800 metrů nad mořem. K záchraně musely být přivolány vrtulníky ze tří států. Za hodinu a půl stihly vysvobodit šedesát pět výletníků. Záchranná akce helikoptér ale musela být na noc kvůli tmě a povětrnostním podmínkám přerušena. Čtyřicet pět osob tak musí čekat ve čtyřmístných kabinkách až do rána.

Tunel pod Mont Blankem zkracuje cestování mezi Francií a Itálií už 50 let

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Od okamžiku, kdy francouzský prezident přestřihl spolu s italským kolegou pásku u tunelu, který vede pod nejvyšší horou Evropy, uplynulo 50 let. Nové dopravní spojení pod Mont Blankem tehdy mělo nálepku "projektu století". Byl to koneckonců ve své době nejdelší silniční tunel na světě. Kromě superlativů se mu ale nevyhnuly ani tragédie.

|Jan Šmíd, Adéla Havránková, Lucie Maňourová, Matěj Skalický, ak |Zprávy ze světa

Cestou na Mont Blanc zemřelo pod lavinou 9 horolezců. Čtyři pohřešovaní jsou naživu

Devět životů si kolem půl šesté ráno vyžádala lavina v Chamonix v Savojských Alpách na úpatí Mont Maudit, která je součástí masivu nejvyšší evropské hory Mont Blanc. Mezi oběťmi jsou tři Němci, tři Briti, dva Španělé a Švýcar. Lavina dalších devět lidí zranila. Zbylé čtyři horolezce, kteří byli po neštěstí pohřešovaní, v podvečer našli záchranáři. Všichni jsou naživu. Oznámily to televizní stanice CNN a BBC.