motorkář

|Jan Říha |Ostatní sporty

Jakeš dostal na trati pant: Potom už si pamatuju jenom helikoptéru

Slovenský závodník na motorce Ivan Jakeš se stal nechtěnou hvězdou Rallye Dakar. Mediální svět oblétla historka, jak do něj v argentinských horách uhodil blesk. I tak se do soutěže vrátil, aby si o dvě etapy později při havárii zlomil zápěstí. Přesto ho po odstoupení ze soutěže neopustil humor. Přesvědčil se o tom dakarský reportér Jan Říha, který nejdřív vyřídil podporu od fanoušků z České republiky.

|Marcel Šulek, Petr Kočí, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Motorkáři nejčastěji havarují u České Lípy, Štěchovic a v Bělé pod Pradědem

Od roku 2007 způsobili řidiči motocyklů v Česku přes 15 tisíc nehod, zemřelo při nich 492 lidí. Celkové škody za osm let dosáhly 6,86 miliardy korun. Vyplývá to z policejní databáze nehod, kterou analyzoval Český rozhlas. Na jejím základě jsme také vytipovali místa, kde motorkáři havarují nejčastěji: jsou to vyhlášené motorkářské trasy mezi Mělníkem a Českou Lípou, u Štěchovic a u Bělé pod Pradědem.

|Andrea Kratochvílová |Regiony

Muž z Vysočiny vyvíjí speciální invalidní vozík, který pojede až 50 km v hodině

Některým handicapovaným na Vysočině chybí výlety do přírody. Na klasickém elektrickém vozíku po polní cestě neprojedou. Teď ale budou mít možnost podívat se do lesa na křesle, které pojede až padesátikilometrovou rychlostí. Motocyklový závodník Ivo Kaštan z Velkého Meziříčí vyvíjí vozík, který má vpředu ještě jedno kolo jako motorka, aby mohl jet i v terénu.