Post Bellum

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Post Bellum natočí příběhy 20 kubánských disidentů. Cílem je zaplnit bílá místa historie

Kubánská společnost se vydá o krok dál směrem k vlastní historii prostřednictvím vzpomínek a příběhů, kterým v oficiálních dějinách země patří bílá místa. Na cestě k vlastní paměti Kubáncům bude pomáhat česká organizace Post Bellum. Ta natočí ve spolupráci s Programem Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě osudy 20 kubánských aktivistů a disidentů.

| ph |Zprávy z domova

Paměť národa chce vlastní institut. Stát by mohl do tří let na Letné pod bývalým pomníkem Stalina

Organizace Post Bellum chce do tří let otevřít v centru Prahy Institut Paměti národa. Pomoct jí má tým složený z historiků, odborníků na vzdělávání i zážitkové expozice, architektů, scénografů a dalších. Veřejnosti chce nabídnout místo, které by poutavě a s využitím nových technologií představovalo zkušenosti s totalitními režimy 20. století. Cílit by měla především na mladou generaci, ale také na zahraniční turisty.

|Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

‚Volaly nám stovky lidí.‘ Mezi lidmi, kteří převezmou Cenu Paměti národa, bude i Brady

Vzepřeli se komunistické totalitě a za své morální postoje strávili několik let ve vězení. Nejen za odvahu ve čtvrtek dva muži a dvě ženy převezmou Cenu Paměti národa. Posedmé ji letos uděluje nezisková organizace Post Bellum. Mezi oceněnými je třeba Anton Tomík, který utekl z jáchymovských uranových dolů. Cestu na svobodu si v listopadu 1955 doslova prokopal. Slavnost vysílá v přímém přenosu od 20 hodin Český rozhlas Plus.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Běh v oboře Hvězda připomněl útrapy bojovníků za svobodu ve 20. století

Na překážkovou trasu Běhu pro Paměť národa dnes v pražské oboře Hvězda vyrazilo téměř 400 lidí, aby si připomněli osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu a bojovníků za svobodu. Desetikilometrový závod uspořádala organizace Post Bellum, která dokumentuje svědectví pamětníků. Běh pro Paměť národa pokračuje i zítra, a to štafetou na 5 kilometrů pro čtyřčlenné týmy.

|Petra Sasínová |Zprávy z domova

Post Bellum natáčí vzpomínky lidí na Hlučínsku. Muži tam museli k wehrmachtu

Tým ze sdružení Post Bellum dokumentuje vzpomínky pamětníků z Hlučínska. Místo obvyklého diktafonu si teď jejich výpovědi natáčí na kameru. Kameramani používají speciální systém, díky kterému se zpovídaní lidé nedívají do objektivu, ale do tváře dokumentaristy. Vzpomínky pamětníků z tohoto regionu jsou výjimečné mimo jiné tím, že oblast byla za války připojená k Německu a muži museli rukovat k wehrmachtu.