přestupky

přestupky v textech na iROZHLASU

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Rejstřík přestupků plní hlavně krádeže a porušení zákazu kouření. Rekordmani mají šest záznamů

Víc než 13 500 přestupků už zapsala policie a úřady do nového rejstříku přestupků. Ten funguje čtvrt roku a nejčastěji se v něm objevují drobné krádeže, porušení zákazu kouření na vybraných místech nebo neoprávněné přechovávání drog pro vlastní potřebu. Někteří lidé mají v evidenci až šest záznamů. Za opakované přestupky už úřady začaly rozdávat vyšší pokuty. Nejvyšší zatím byla 10 tisíc korun.

| ČRo |Zprávy z domova

Vybírání pokut od zahraničních řidičů bude jednodušší, vznikne Národní kontaktní místo

Vybírat pokuty od zahraničních řidičů za přestupky spáchané v Česku by mělo být jednodušší. Ministerstvo dopravy tento týden uzavřelo rámcovou smlouvu se státním podnikem Cendis. Ten by měl vytvořit Národní kontaktní místo, díky kterému by české úřady měly přístup k jednotnému registru dopravních přestupků spáchaných v zemích EU.

| ČTK |Zprávy z domova

Senát odsouhlasil vznik registru přestupků. Za opakovaná provinění by měl být vyšší trest

Senát nejtěsnější většinou umožnil vznik centrálního registru vybraných přestupků. Podle zastánců by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě, podle kritiků však v praxi příliš nepomůže. Za opakované přestupky bude jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta, trestným činem se však nestanou, byť to požadoval Svaz měst a obcí. Přestupky by se v registru měly uchovávat pět let. Registr má podle dnes schválené novely o přestupcích vzniknout do konce příštího roku.

|Pavla Sofilkaničová |Regiony

Karlovy Vary čelí rekordnímu náporu návštěvníků, policisté řeší hlavně dopravní přestupky

S občerstvením mazlíčků nebo s navigací po městě pomáhají policisté během festivalu v Karlových Varech. Takzvaná mobilní služebna vystřídá několik míst v centru. Skupina v podobě policisty, strážníka a tlumočníka pracuje každý den, vždy od 10 do 19 hodin. Za jubilejním ročníkem přijelo do lázeňské metropole už víc než dvacet tisíc lidí.

|Ondřej Vaňura, mka |Regiony

Od zahraničních řidičů se v Královéhradeckém kraji daří vymoci jen pětinu uložených pokut

Dopravní policisté v Královéhradeckém kraji se více než na jiných místech setkávají se zahraničními řidiči. Regionem totiž vede jedna z nejvytíženějších silnic v Česku. Po hlavním tahu z Hradce Králové na Náchod a hraniční přechod s Polskem jezdí denně stovky cizinců především z východní Evropy. Často neuniknou pozornosti dopravních hlídek.