prokurátor

| ČTK |Zprávy ze světa

Kauza neoprávněného obohacování Fillonových příbuzných se bude znovu vyšetřovat

Francouzská finanční prokuratura v pátek postoupila k dalšímu vyšetřování případ údajného neoprávněného obohacování manželky konzervativního prezidentského kandidáta Françoise Fillona. Kauzy by se měl nyní ujmout vyšetřující soudce, informoval list Le Parisien. Fillonovi právníci vyjádřili přesvědčení, že úřady nakonec shledají konzervativního politika i jeho manželku nevinnými.

|Jaroslav Skalický, dab |Historie

‚Soudce kat‘, komunistický prokurátor Vaš, by oslavil sté narozeniny

Před sto lety se narodil Karel Vaš, nechvalně známý komunistický prokurátor. V politických procesech na přelomu 40. a 50. let minulého století navrhl stovku rozsudků smrti. Ve 12 případech je soud potvrdil. Horlivý vojenský prokurátor a oddaný služebník strany se podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu významně podílel například na justiční vraždě generála Heliodora Píky.

Kvůli vyšetřování novinářů padl německý nejvyšší státní zástupce. Opozice chce vědět víc

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Německá opozice bude chtít vědět víc o vyšetřování investigativního blogu Netzpolitik a včerejším odvolání nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho. Netzpolitik zveřejnil na jaře informace o plánech německé rozvědky, načež ho začala prokuratura vyšetřovat pro podezření z vlastizrady. Range za to sklízel kritiku od novinářů i politiků, k jeho odvolání však zřejmě vedla až slova, jimiž prokurátor obvinil vládu, že se vměšuje do vyšetřování a ohrožuje nezávislost justice.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Argentinská vláda podezřívá z podílu na smrti prokurátora agenty tajné služby

Argentinská vláda podezřívá agenty vlastní tajné služby z podílu na smrti prokurátora Alberta Nismana. Jeho tělo se našlo před týdnem v jeho bytě, vedle něj ležela střelná zbraň. Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili, jestli šlo o sebevraždu. Nisman nařkl prezidentku Cristinu Fernándezovou, že se snaží očistit Írán z údajného podílu na teroristickém útoku na židovské centrum v Buenos Aires v roce 1994.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Argentinská prezidentka nevěří, že prokurátor Nisman spáchal sebevraždu

Politici argentinské vládní strany jasně podpořili prezidentku Cristinu Fernándezovou a obvinili skupiny zevnitř země i ze zahraničí z pokusu o puč. Fernándezová čelí tlaku opozice i části veřejnosti kvůli dosud nevysvětlené smrti federálního prokurátora Alberta Nismana. Ten ji minulý týden nařkl z toho, že mařila vyšetřování teroristického útoku z roku 1994.

Prokurátor obvinil argentinskou prezidentku z maření vyšetřování, našli ho mrtvého

|David Koubek |Zprávy ze světa

Argentinský prokurátor Albert Nisman byl nalezen mrtvý ve své koupelně. Muž obvinil prezidentku Cristinu Fernándezovou, že pomáhala mařit vyšetřování teroristického útoku proti židovskému centru v Buenos Aires v roce 1994. Dnes o tom měl Nisman vypovídat v uzavřeném slyšení v parlamentu. Společně s dalším prokurátorem před 8 lety oficiálně obvinil z teroristického činu íránskou vládu a organizaci Hizballáh.

|Petr Vavrouška, Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Polský vojenský prokurátor se možná postřelil kvůli sporu s civilní prokuraturou

Polský vojenský prokurátor, který se včera během tiskové konference střelil do hlavy, by měl za dva nebo tři dny opustit nemocnici. Zranění totiž nebylo nijak vážné. Podle původních informací měl do domácího léčení odejít už dnes. Důvody, proč se pokusil o sebevraždu, jsou stále nejasné.