V médiích se ve středu dočtete, že Jiří Šlégr by mohl skončit v Radě České televize. Podle některých členů sněmovního volebního výboru zpochybnil účastí na party v Teplicích důstojnost televize.
„Zeptáme-li se, proč těch projevů bylo tolik, odpověď je nasnadě: V říjnu budou volby a covid-19 s největší pravděpodobností do té doby nezmizí, politici se chtějí prezentovat.“
Ve věku 78 let zemřel Svatopluk Karásek. Byl vřele přijímaný jako farář, autor a zpěvák písní, po krátkou dobu i politik. V každém z oboru „tak trochu jiný“, na tom se všichni shodují.
Dvě desítky let po krizi v České televizi se znovu debatuje o nezávislosti této veřejnoprávní instituce. Co nejnovější spor rozpohybovalo? A proč se veřejnost na roli televize nedokáže shodnout?
Server iROZHLAS.cz má k dispozici premiérovu odpověď signatářům. Českou televizi v dopise chválí, do sporu ale nechce vstupovat. „Důvod je jednoduchý, jsem totiž politik.“
„Dvořák mi vysvětlil, že by rádi uplatnili nárok na odpočet DPH, a to až do roku 2024. ČT díky tomu prý pak bude moct zainvestovat do kultury, sportu nebo do programu ČT3,“ uvedl Babiš.
Bývalý předseda Rady ČT Jan Bednář ještě v únoru mírnil reakce na nově zvolené radní. „Teď už to musím poopravit. Reakce nebyly tak mylné,” říká v rozhovoru.
Rada České televize bude bez předsedy a místopředsedy. Na post rezignovali jak René Kühn, tak Jaroslav Dědič. Důvodem je minulé jednání rady, kdy překvapivě odvolala dozorčí komisi.
Odvolání dozorčí komise navrhla radní Hana Lipovská. Pro návrh hlasovalo deset radních z 13 přítomných. Zdržel se předseda René Kühn a proti hlasovali radní Martin Doktor a Zdeněk Šarapatka.
Ministerstvo financí se omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho exporadci Zdeňku Šarapatkovi. Omluvu zveřejnilo na webu, ve středu ji Šarapatkovi poslalo.
„Je to malý krok pro spravedlnost, ale velký skok pro občana. Nejvyšší soud odmítl dovolání ministerstva financí, respektive Hradu a potvrdil rozsudky městského a obvodního soudu,“ napsal Šarapatka.
V nejbližším období Radu ČT čeká jednání o hospodaření s cílem zachovat rozsah veřejné služby, řekl Kühn. „Česká televize by měla mít do jisté míry snížený práh bolestivosti vůči kritice,“ dodal.
Návrh na odvolání Šarapatky předložila členka výboru Barbora Kořanová (ANO). Ta prosazuje odvolání Šarapatky kvůli jeho lednovému příspěvku na sociálních sítích.
„Vygradovalo to příspěvkem na sociálních sítích, kam po smrti předsedy Senátu pana Kubery dal fotku Miloše Zemana s popiskem smrt je popleta,“ řekla Barbora Kořanová, která výboru návrh předložila
Poslanci opozičních stran ODS, STAN, TOP 09 a Pirátů označují výsledek volby nových členů Rady České televize za ohrožení svobody a nezávislosti veřejnoprávního média.
Předseda sněmovního volebního výboru Stanislav Berkovec v březnu oznámil, že dá svou funkci k dispozici. Poslanecký klub ANO ale ve středu svého člena podržel, Berkovec se tak funkce vzdát nehodlá.
Berkovec v e-mailu rozebíral, zda se kandidáti nějak vymezují proti ANO, jestli by jejich zvolení mohlo vyvolat protesty nebo zda by mohli v radě hájit zájmy ředitele České televize Petra Dvořáka.
V bonusu k pořadu Leonardo Plus se Hana Lipovská brání. Prý poprvé a na vlastní kůži zažívá, „jak si nějaký výrok vytržený z kontextu začne žít vlastním životem“.
Momentálně vládnoucí společenská většina, kterou bychom mohli pracovně nazvat „přátelé Miloše Zemana“, tedy ANO, komunisté, SPD a část ČSSD, považuje veřejnoprávní média za součást opozice.
Poslanci volebního výboru hlasovali tajně, za zavřenými dveřmi. Ze 118 kandidátů vybrali šest pro volby do Rady Českého rozhlasu a 18 pro televizní radu. V těch se v březnu uvolní dvě a šest míst.
Rada České televize ve středu na základě hospodářského výsledku i dalších parametrů schválila generálnímu řediteli televize Petru Dvořákovi za loňský rok odměnu 2,4 milionu korun.
Zdá se, že vůči politicky dominantnímu Babišovi přecei jen existuje jakási pojistka. Zatímco politická opozice vůči němu nenašla zbraně, občanská společnost je pro něj méně zmapovaným územím.