revizor

revizor v textech na iROZHLASU

|Ivan Holas |Regiony

V brněnské MHD přibývá lidí, kteří nemají na jízdenku ani na pokutu

Cestování městskou hromadnou dopravou bez platné jízdenky je pro někoho snahou ušetřit, pro jiného adrenalinovým sportem a pro dalšího třeba vyjádřením osobního postoje ke společnosti. Jsou ale lidé, kteří na jízdenku opravdu nemají, dostali se do kritické finanční situace a jsou zcela bez prostředků. Ti pak paradoxně většinou nemají strach z revizorů, ani exekutor si totiž na nich většinou nic nevezme.

|Lukáš Milota, mka |Regiony

Plzeňští revizoři odhalí až 50 tisíc černých pasažérů ročně. Někdy jde o zdraví

Čtyřicet až padesát tisíc lidí bez platné jízdenky přistihnou každý rok revizoři v plzeňské MHD. Počet odhalených černých pasažérů zůstává podobný. V letech, kdy bylo méně revizorů, bylo i méně odhalených černých jízd. Letos má dopravní podnik k dispozici 22 revizorů. Někteří jsou ale už měsíce v pracovní neschopnosti. Agresivita cestujících narůstá, a tak se někteří kontroloři zotavují z potyček s černými pasažéry.

|Zuzana Kopuletá, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Nejvyšší správní soud: Revizor má právo zadržet černého pasažéra

Podle Nejvyššího správního soudu má revizor právo zadržet cestujícího, který cestoval bez jízdenky. Smí ho také nutit počkat na policisty, pokud odmítne dobrovolně ukázat doklady. Nejvyšší správní soud se zabýval případem revizora z Plzně, kterému se cestující bez jízdenky pokoušel utéct. Situace vyústila v potyčku. Revizor byl za údajný přestupek proti občanskému soužití potrestán.