režisérka

|Pavel Sedláček, Jiří Svatoš |nepouzivat - Kultura

Začíná Letní filmová škola. Do Uherského Hradiště přijede režisérka Julia Taymorová

Uherské Hradiště zaplní až do 30. července filmoví fanoušci. Začíná 42. Letní filmová škola. Letos představí filipínskou kinematografii a také americký nezávislý film. Na slovácký nesoutěžní festival přijedou významní hosté, například americká režisérka Julia Taymorová, Polák Janusz Majewski nebo český režisér Ivan Passer.

Zemřela jedna z nejvýznamnějších českých filmových režisérek Věra Chytilová

|Eva Rajlichová, Martin Hromádka |Film

V Praze dnes zemřela režisérka, scenáristka a pedagožka Věra Chytilová. Bylo jí 85 let. S dvacítkou hraných filmů a řadou skvělých dokumentů je považována za nejvýznamnější ženskou režisérskou osobnost v historii české kinematografie. Za své dílo získala řadu ocenění, včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy.

|Michaela Vetešková |Divadlo

Divadlo? Nejen zábava, ale i práce, zjišťují dismančata v Národním

Děti a psi na jeviště nepatří. To je známé pravidlo, které režiséři po staletí dodržují a také porušují, když si to hra vyžádá. Jedna z nejnápaditějších režisérek současnosti Hana Burešová tuto zásadu v posledním roce porušila hned dvakrát: v případě inscenace Tři mušketýři, která se stala diváckým hitem, a naposledy teď, když do nejnovější inscenace Národního divadla povolala 12 členů Dismanova dětského rozhlasového souboru.