směrnice

směrnice v textech na iROZHLASU

| dp |Zprávy ze světa

Dánská ministryně sklidila kritiku za fotku s dortem. Slavila předpisy omezující přistěhovalce

Není to tak dávno, co se Dánsko chlubilo svým humánním postojem, přívětivým přístupem k cizincům a velkorysým rozpočtem vyhrazeným pro zahraniční pomoc. Časy se ale změnily. Třeba dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová v úterý rozdmýchala v zemi vášnivou debatu tím, že oslavovala 50. regulaci týkající se imigrace a na sociální síti zveřejnila fotografii, kde ho s úsměvem drží v rukách. Někteří ji za gesto kritizují, jiní zase obdivují, píše americký server The New York Times.

| ČTK |Zprávy ze světa

Jízda na červenou nebo špatné parkování. USA přitvrdí při deportaci migrantů

Spojené státy výrazně rozšiřují počet nelegálních přistěhovalců, o jejichž deportaci budou úřady usilovat. Na základě direktivy schválené prezidentem Donaldem Trumpem bude nově hrozit vyhoštění lidem zadrženým kvůli drobným deliktům, jako jsou dopravní přestupky. Vyplývá to z dokumentů, které v úterý zveřejnilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Jedinou skupinou, která bude před deportací chráněna, jsou ti, kteří přišli do USA jako děti se svými rodiči.

| dp |Zprávy z domova

Vláda radí obyvatelům, jak bojovat s teroristy. Zastřelte je sami, píše o Česku Washington Post

Jen před několika měsíci prezident Miloš Zeman apeloval na Čechy, aby se ozbrojili a bránili se tak před hrozbou superholokaustu, kterou představují islámističtí teroristé. Prodej zbraní od té doby roste a zákony o jejich držení jsou jedny z nejshovívavějších v Evropě. Tak začíná článek amerického serveru Washington Post věnovaný zákonu o zbraních v Česku.

|Břetislav Tureček, mta |Zprávy ze světa

EU zakázala kontakty s židovskými osadami na palestinských územích

Členské státy Evropské unie by měly přerušit oficiální kontakty se židovskými osadami, které Izrael staví na okupovaných palestinských územích. O přelomové směrnici Bruselu dnes informuje izraelský tisk. A zdá se, že evropská snaha rozlišovat mezi „legitimním Izraelem“ a židovskými osadami vyvolává v Jeruzalémě velké pozdvižení. Někteří židovští nacionalisté totiž takový postup dokonce srovnávají s politikou nacistů.

|Martin Drtina, pir, kko |Zprávy z domova

Dva elitní policejní útvary údajně porušily směrnice při nákupu darů

Šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta musí v krátké době vysvětlovat druhý případ údajného prohřešku vůči interním policejním předpisům. Na sklonku loňského roku jeho lidé čelili podezření ze zneužívání služebních aut. Teď podle deníku Právo pochybil sám Šlachta, když objednal mobilní telefony a notebooky za 150 tisíc korun bez výběrového řízení.